Villor som rivs till förmån för flerfamiljsbostäder är ett hett ämne i Älvsjö. Många anser att kulturvärden går förlorade när äldre villor och frodiga trädgårdar försvinner.

Nu kopplar Brännkyrka hembygdsförening ihop frågan med Stockholms stads planer på att bygga en ny stadsdel, Älvsjödalen, där Stockholmsmässan finns i dag. De 7 000 bostäder som planeras där är ett stort tillskott till stadens bostadsmål, som staden borde använda för att minska förtätningen av Älvsjös villaområden, menar hembygdsföreningen.

– Vi har en vision om att vårda kulturarvet. Vi är på intet sätt motståndare till utveckling men vi vill att man ska värna den kulturhistoria som finns. Man behöver tänka på följderna när Älvsjö ska förändras i en rasande takt, säger föreningens ordförande Donald Molander.

Donald Molander, ordförande i Brännkyrka hembygdsförening.

Donald Molander, ordförande i Brännkyrka hembygdsförening.

Märta Lefvert

Positiv inställning

Argumentationen för villornas bevarande finns med i Brännkyrka hembygdsförenings samrådssvar till stadsbyggnadskontoret, om Älvsjödalen. Föreningen är positiv till den planerade stadsdelen. Man uppskattar att den kommer att göra området levande dygnet runt i stället för att, som nu, ligga öde på kvällarna.

Älvsjö gård och park, en tidig vårdag.

Älvsjö gård och park, en tidig vårdag.

Angie Gray

Oro för gula linjen

Hembygdsföreningen är också nöjd med att staden värnar om Brännkyrka kyrka och Älvsjö gård, som viktiga kulturarv. Det är glädjande att staden vill rusta Älvsjö gård och park och göra dem mer tillgängliga, skriver man. Samtidigt hyser föreningen oro för följderna av ett annat jätteprojekt – bygget av den gula tunnelbanelinjen.

– Vi är väldigt oroliga för den eftersom spåren kommer att få rakt under Älvsjö gård. Vi passade på att lyfta det i vårt samrådssvar till Älvsjödalen trots att tunnelbanebygget inte hör till det projektet. Vi ser till helheten för Älvsjö, säger Donald Molander.

Gammal sjöbotten

Hembygdsföreningen pekar också på risken för "kostnadskrävande överraskningar" vid bygget av Älvsjödalen, eftersom området ligger på gammal sjöbotten. Dessutom saknar man resonemang om skyddsrum och undrar om staden alls tänkt på att det behövs fler begravningsplatser när invånarna blir fler.

"Redan i dag förvägras människor gravplats i Brännkyrka pga bristen på utrymme", skriver man.

Lokal kunskap

Stadens planer på att utveckla ett park- och idrottsstråk av Sjöängen, Råby gärde och Turingeparken får tummen upp – förutsatt att man värnar om ekologin. Brännkyrka hembygdsförening råder Stockholms stad att ta hjälp av lokal kunskap.

"Vi anser att det mycket aktiva Älvsjö miljöråd – ett fritt nätverk av föreningar och intresseorganisationer med bas inom Älvsjö – skulle kunna kontaktas för att bedöma vilka problemen är och hur de kan åtgärdas", skriver man.