På flera ställen i Huddinge har folk ödetomter, grus och sly som grannar. Det är tomter som står tomma i väntan på att exempelvis bli bostäder eller skolor.

Nyligen skrev Mitt i om Lars Lundin, som genom sitt fönster på Apelvägen i Storängen ser ut över en inhängnad grusig ödetomt. Här ska det byggas en idrottshall och skola, men först om många år.

Han hörde därför av sig till kommunen med ett förslag.

– Gör åtminstone en park eller vad fasen som helst så att man slipper se det här eländet, sa Lars Lundin till Mitt i.

Moderaterna är inne på samma spår. De vill att kommunen ska utreda och ta fram en policy för hur ytor som väntar på att bebyggas – men som i dagsläget står öde – kan användas bättre. Förslaget utgår från tomten som Lars Lundin ser genom fönstret.

Love Bergström (M), oppositionsråd

Love Bergström (M), oppositionsråd

Emilia Oije

– Det ser fruktansvärt tråkigt ut på många ställen. Min bild och vår ambition är att kommunen ska se till att vår egen mark, och genom dialog även exploatörernas, görs mer tillgänglig och trevlig, säger oppositionsrådet Love Bergström (M).

I motionen som partiet lagt tänker de sig att tomterna kan bli till parker, tillfälliga parkeringar eller ängar. Love Bergström menar att förslaget inte skulle behöva bli en stor ekonomisk investering.

– Bara en gräsplan kan bli en trevlig picknickpark. En gräsmatta kan göra något otrevligt ganska trevligt. Grönt i stället för grus.

"Inne på något mycket intressant"

Motionen har ännu inte tagits upp i kommunfullmäktige, men Emil Högberg (S), kommunalråd med ansvar för samhällsbyggnadsfrågor, är positivt inställd.

– Det är en bra andemening i motionen, de är inne på något intressant, säger Emil Högberg.

Han nämner att sittplatser och belysning satts upp mellan Flemingsbergs station och Elektronvägen/Engelska skolan som ett exempel på den här typen av åtgärd. Även i Visättra är ett liknande projekt i rullning.

– Där finns en instängslad och trist grusyta som på lång sikt är tänkt för bostäder, där ytan snyggas till och stängslet tas bort.

För ödetomten i Storängen finns dock inte några sådana planer i nuläget.