Uppe på Ekholmshöjden i Skärholmen lyser solen den svala februari eftermiddagen som Mitt i besöker Ekholmens parklek.
– Det här var en plats som man kunde träffas på. Vi kunde vara inomhus när det var dåligt väder och det fanns lite leksaker och pyssel. Min son målade sin första fingerfärgskladd här inne minns jag, säger Mikaela Valencia Veide.
Stängde i somras
Parkleken renoverades 2022. När det öppnade igen hade verksamhet bytt inrikting från små barn till lite äldre barn mellan åldrarna 7 och 12.
Men i somras kom beskedet: Ekholmens parklek stängs permanent. Orsaken bakom nedläggningen var att barnunderlaget bedömdes vara för litet för området för att motivera en bemannad parklek där.
Något som upprörde flera föräldrar i området.
– Det här var ju vår naturliga mötesplats. Det var småsaker som gjorde det bra, som en spade, en toalett och lite varm dryck. Det är många gånger som vi har träffats här och så måste man gå hem för att gå på toa. Då kommer man ju inte ut igen. Det krävs inte mycket, bara de här basicgrejerna, säger Mikaela Valencia Veide.
Mammorna Mikaela Valencia Veide och Cornelia Blom Lidén bor båda på Ekholmshöjden och har barn i yngre åldrar. Tillsammans har de startat en namninsamling för parkleken.
Rebecca Folkesson
Under åren har både Ekholmsskolan och förskolan Växthuset stängt ned. Samtidigt har bergbanan upp till höjden stängts av för att byggas om.
För Mikaela Valencia Veide, känns det som att Ekholmshöjden har blivit isolerad. Och parklekens nedläggning var droppen.
– Det blev som om hela höjden bara släcktes ner. Sakta men säkert. Och jag försöker belysa att det här blir otryggt. Det kändes som att man glömde bort en del av Skärholmen, säger hon.
Startat namninsamling
I september i fjol gick Mikaela Valencia Veide och Cornelia Blom Lidén ihop och startade en namninsamling för parkleken. Insamlingen har i dag cirka 300 underskrifter.
– Det är inte bara vi som står och skriker för att vi är sura. Utan det är faktiskt någonting som är viktigt för oss som bor här. Och vi ska försöka få fler att bli engagerade, säger Cornelia Blom Lidén.
Vill driva parken ideellt
Nu har mammorna inlett en dialog med stadsdelsnämnden om att få driva parkleken ideelt i egen regi.
Och de hoppas på gehör.
– Så nu så håller vi på och smider planer och gör vårt bästa för att kunna starta en förening som kan bedriva verksamhet här, säger Cornelia Blom Lidén.
Vad är drömmen?
– Att ha personal med lite kafé-servering, leksaker och kanske vårfester och loppis till exempel. Alltså en klassisk parklek. En gammal hederlig verksamhet som mötesplats för alla åldrar, säger Cornelia Blom Lidén.
Nämnden letar lösningar
Enligt Stephan Guiance (S), ordförande i Skärholmens stadsdelsnämnd, är dialogen i gång. Däremot finns det inga pengar avsedda i stadsdelens budget 2025 för Ekholmens parklek.
– Så det är de premisserna som vi går in i det här med. Men nu kollar vi från politikens håll om det går att hitta lösningar för att öppna lokalen ändå. Vi är mitt inne i en process, säger han.
Det är med eventuell hjälp från stiftelser tillsammans med det lokala föräldraengagemanget som parklekens framtid kanske skulle kunna säkras.
Men Stephan Guiance betonar att det är för tidigt att komma med något slags besked.
– Men om de som bor i våra områden identifierar en brist och har önskemål, och dessutom kan tänka sig göra något själv, så är det väl själva fan om vi i politiken inte lyssnar och försöker stödja det.
Stephan Guiance, Skärholmens stadsdelsnämndsordförande.
Angie Gray