Bagarmossen

Runt 13-tiden på tisdagen startade en brand i ett flerfamiljshus i Bagarmossen, som P4 Stockholm var först att rapportera om.

Nu, en dryg timme senare, är branden släckt, men både polis och brandkår är fortfarande kvar på platsen.

– Vi kontrollerar just nu så att inte branden har spridit sig uppåt i huset, säger Åsa Sköld, ledningsoperatör på Storstockholms brandförsvar.

Startade i lägenhet

Enligt polisen ska ett 40-tal personer i huset ha evakuerats till en uppsamlingsplats i närheten, men om någon är skadad kan de inte svara på ännu.

– Branden uppstod i en lägenhet och vi har hjälpt till med avspärrningar och evakuering, säger Anders Bryngelsson, presstalesperson hos Stockholmspolisen.

Händelsen kommer att utredas av polisen som ett misstänkt brott, men hur det rubriceras är inte klart ännu.