Det är länge sedan Elizabeth Zetterström tog trapporna upp till bostadsområdet i Alvik där hon bor.
Numera går hon aldrig i trapporna.
– Nej, nej, det finns inga planer i världen, det är 99 trappsteg.
Hon gick de många trappstegen för många år sedan, då hon kunde gå utan besvär.
– Jag är 85 år nu och det är inte lika lätt nu. Jag har väldigt svårt att gå både ner och upp.
All service finns nere i centrum: mataffär, post, paketuthämtning.
När hon gick trapporna tog det sin tid, säger hon. Ibland hade hon matkassar att bära på.
Från centrumet upp till bostadsområdet är det 99 trappsteg. Elizabeth har räknat.
Mikael Andersson
– Man få ju ta det lugnt, de har satt en bänk efter fyra trappor som man kan sätta sig på och vila och det är jättebra.
Hon kan visserligen gå en lång omväg runt hela bostadsområdet för att komma ned till centrum, men inte heller det är i längden ett alternativ för henne.
Hänvisad till tvärbanan
Numera är alternativet för henne att ta tvärbanan, något som kostar henne pengar.
– Jag tycker att det är besvärligt att man ska betala 26 kronor för att åka tvärbanan en hållplats för att handla. Jag tycker att det inte verkar klokt att man inte kan komma ned på ett annat sätt.
Nu senast, i våras, skrev hon ett medborgarförslag till politikerna i Bromma stadsdelsnämnd, om en hiss eller rulltrappa.
– Då fick jag ett svar att vi ska ta upp det på mötet efter sommaren i augusti, men sedan har jag inte hört någonting och augusti har ju gått.
Vad tycker du om att du inte får något besked?
– Man vet inte vart man ska vända sig. Man vet inte vart man ska ringa eller vad gör man? De kan ju ringa och säga att tyvärr blir det här för dyrt, vi kan inte göra någonting, då vet man ju det.
Elizabeth har i många år försökt få beslutsfattarna att ordna med ett alternativt sätt att ta sig upp till och ned från bostadsområdet. I dag är tvärbanan hennes enda möjlighet att komma ned till centrum, något som kostar henne pengar.
Mikael Andersson
SL har inga planer på att låta en buss trafikera området.
"Trafikförvaltningen har för tillfället inga planer att trafikförsörja området mer än Tvärbanan", skriver Sophie Gunnarsson, presskommunikatör på SL.
Mitt i har sökt även trafikkontoret i Stockholms stad som har ansvar för stadens hissar och rulltrappor.
Elizabeth Zetterström tycker att det borde gå att ordna med fler sätt att ta sig upp och ned till bostadsområdet.
– Det måste gå att göra på något sätt för det är rätt många äldre som bor här uppe.