Två sorters pastarätter står på menyn när Mitt i besöker Grönkullaskolan i Rissne.

Fjärdeklassaren Hidaya Jaber, 10, är måttligt nöjd. Det är hon överlag när skolans mat kommer på tal.

– Ganska tråkig, tycker hon.

– Inte jättebra, inte jättedålig, säger Mesli Solomon, 10.

Särskilt skolans sätt att laga tacos verkar provocera flickorna. Enligt dem brukar en nyckelingrediens saknas när rätten serveras.

– Tacobröd! säger Hidaya.

– Annars blir det inte tacos, menar Mesli.

Hidaya Jaber, Mesli Solomon och Bisharo Warsame framför dagens lunchalternativ på Grönkullaskolan: pasta med kalkonsås och lasagne.

Hidaya Jaber, Mesli Solomon och Bisharo Warsame framför dagens lunchalternativ på Grönkullaskolan: pasta med kalkonsås och lasagne.

Alexander Kuronen

Skolmaten är uppenbarligen en pålitlig åsiktskälla bland mellanstadieelever. Trots det snackas det ganska lite om den hemmavid.

Det menar Rodrigo Flavio Ramos Rojas, som bor i centrala Sundbyberg:

– Mina barn är inte så pigga på att sätta sig och snacka om skolmaten. De pratar hellre om att "han kastade en gaffel" och sådant.

Har utvecklat app

Som den IT-konsult Rodrigo är har han utvecklat en app med information om käket i Sundbybergs skolor. "Bamba Skolmat", lyder dess västkustskt klingande namn.

I appen ska det vara möjligt att både läsa om maten som serveras – och betygsätta den.

– Från barnens sida handlar det om att göra det lite lekfullt, att titta på vad man har för mat i skolan i dag, prata om det och kunna betygsätta maten. Det blir en dialog. Och så behöver man inte som förälder jaga matsedeln, säger Rodrigo.

Rodrigo Flavio Ramos Rojas tror att appen hade gjort nytta även när han själv gick i skolan. "Jag tror att om min pappa haft appen, sett vad det är för mat och sedan pratat med mig om det med lite djupgående kunskap, då hade jag nog ätit lite bättre", säger han.

Rodrigo Flavio Ramos Rojas tror att appen hade gjort nytta även när han själv gick i skolan. "Jag tror att om min pappa haft appen, sett vad det är för mat och sedan pratat med mig om det med lite djupgående kunskap, då hade jag nog ätit lite bättre", säger han.

Privat

På sikt är hans plan att appen ska täcka hela Sveriges skolor, men för närvarande är det bara de kommunala pluggen i Sundbyberg som ingår.

Appen har även en AI-funktion, som återskapar recept på maträtterna. Kul för dem som diggar en särskild maträtt – men finessen kan även göra pedagogisk nytta bland de missnöjda, menar Rodrigo.

– Man kanske frågar sitt barn: Varför tycker du inte om köttbullar? Ska vi prova hemma? Kanske blir det roligare då?

Hur pålitlig är AI-funktionen?

– Jag skulle säga att utifrån testerna och det jag själv har erfarenhet av är det 99 procent.

"Nej tack"

Femteklassaren Bisharo Warsame, 11, tror att menyn kan bli mer tilltalande om elever får betygsätta käket – och därmed lönsammare för skolan.

– Om de lägger pengar på mat vi inte gillar så kanske inte maten blir lika uppäten. Då kanske man borde ändra på maten på matsedeln.

Skulle ni vilja få skolans maträtter hemma?

– Nej tack, säger Hidaya.

Hidaya Jaber, Mesli Solomon och Bisharo Warsame är olika sugna på att få skolans maträtter serverade hemma.

Hidaya Jaber, Mesli Solomon och Bisharo Warsame är olika sugna på att få skolans maträtter serverade hemma.

Alexander Kuronen

Men Mesli håller dörren öppen.

– Om det är en god maträtt, säger hon.

Så vad gillar ni för skolmat?

– Lasagnen är god, säger Bisharo.

– Den får 9 av 10, säger Mesli.

Dagens andra rätt på menyn, pasta med kalkonsås, väcker inte samma entusiasm.

– 5 av 10, tycker Hidaya.