Räddningstjänsten avslutade sitt arbete på Järvafältet i söndags. Då hade brandmännen jobbat i närmare tio dygn med att släcka branden.
Nu är det åter fritt fram att vistas där – med ett litet förbehåll.
– En mindre avspärrning i det branddrabbade området är fortsatt kvar. Det beror på att efter branden kan det finnas risk för fallande träd, säger Anna Haapaniemi, samhällsbyggnadsdirektör på Järfälla kommun.
Oron för kvarlämnad, oexploderad ammunition i marken ledde till att ett stort område spärrades av. Dessutom utfärdades ett så kallat Viktigt meddelande till allmänheten, med avrådan från att besöka området.
Anna Haapaniemi.
Pressbild
Området kartläggs
Enligt Anna Haapaniemi är det oklart hur mycket ammunitionsrester som kan finnas kvar i marken, där det tidigare låg ett skjutfält.
– Vi vet att det finns kvar. Men eftersom det har varit ett så stort område är det svårt att hitta allting.
Samtidigt poängterar hon att det under normala förhållanden är säkert att vistas i området.
– Kommunen har genomfört flera kartläggningar och sökningar. Det är ett arbete som görs fortfarande, men det är väldigt få fynd som görs.
Har ni som målsättning att rensa fältet på all oexploderad ammunition?
– Det går inte att säga det på det sättet, det kan ju vara saker som ligger jättedjupt. Att vi ska hitta allt, det går inte att lova någon sådan sak.
Oklar orsak
Utöver att det kostar att städa upp efter Försvarsmakten bör även platsens nuvarande funktion tas i beaktande, fortsätter Anna Haapaniemi.
Därför, menar hon, måste saneringsarbetet ske pö om pö.
– Det är ett naturreservat, man kan inte bara gå in och gräva upp allting.
Vad som orsakade lågorna den 17 juli är fortfarande oklart.