Handen

Ela Unal (C) kommer till kommunhuset direkt från Fredrika Bremergymnasiet, där hon går sista året på ekonomi med inriktning juridik.

Andelen kandidater under 30 år har minskat i Haninge de senaste två valen. Ela Unal är en av totalt 279 stycken 18-åringar som hittills finns med på region- och kommunlistor i landet. Hon står på plats 18 för Centern.

För henne började det med att hon följde med sin mamma Filiz Unal, politisk sekreterare för Centerpartiet, på aktiviteter och engagerade sig i ungdomsförbundet.

– Jag vill visa att ungdomar faktiskt kan göra sina röster hörda. Om jag kan visa en väg att ändra på saker så vill jag göra det. Jag tror många unga känner att de blivit kastade in i ett system som redan är färdigt. Många har så mycket att säga men vet inte var de ska börja med att förändra.

Ela Unal (C) är osäker på om hon ser politiken som ett yrke i framtiden. "Just nu ser jag det som ett sätt att skapa förändring och visa ungdomar att det finns en väg att förändra. Jag vill ändra folks syn på politiken."

Ela Unal (C) är osäker på om hon ser politiken som ett yrke i framtiden. "Just nu ser jag det som ett sätt att skapa förändring och visa ungdomar att det finns en väg att förändra. Jag vill ändra folks syn på politiken."

Anna Ludvigsson

Vill ha mindre skolpress

Hon brinner extra mycket för skolfrågor.

– Skolan är till för ungdomar men inte anpassad för oss. Skolan har gått från en plats där elever lär sig och tar med sig kunskaper till ett ställe där man ska prestera bara för betyg. Det skapar mycket stress och ångest.

En annan fråga hon brinner för, som dock inte är kommunal, är migration och särskilt de uppmärksammade ungdomsutvisningarna.

– Det tar på en att se att personer som är välintegrerade, jobbar, betalar skatt och har gjort allt de kan för det här landet blir utvisade. Det är hjärtekrossande att se familjer splittras.

I skolan är det mycket samtal om valet, och hon märker att många jämnåriga inte tänker rösta.

– Många unga har gett upp hoppet om politiker. Jag tror att många unga vill känna att de blir hörda och sedda och att de är en del av samhället.

"Jag tror många unga vill känna att de blir hörda och sedda och att de är en del av samhället", säger Ela Unal (C).

"Jag tror många unga vill känna att de blir hörda och sedda och att de är en del av samhället", säger Ela Unal (C).

Anna Ludvigsson

Jag kunde inte bara sitta bredvid utan vill vara med och påverka.

Vana att skrolla

19-åriga Ronia Svensson, som kandiderar för Sverigedemokraterna, har tillbringat dagen med att plugga fysik och läsa handlingar till grundskolenämnden, där hon är ersättare. Även hon går på Fredrika Bremergymnasiet.

Hon står på plats 10 för SD och har varit politiskt intresserad sedan 15 års ålder. Pappa Kent Svensson är gruppledare för SD i Haninge, men det var inte så att han frågade om hon vill engagera sig, berättar hon.

– Jag kunde inte bara sitta bredvid utan vill vara med och påverka. Det finns för många människor som tycker politiker ska ta allt ansvar, men som individ har jag ett eget ansvar.

Att färre unga engagerar sig politiskt tror hon delvis beror på att många har så mycket annat för sig.

– Jag tror också att sociala medier påverkar mycket, man är van vid att bara skrolla vidare i stället för att diskutera. Men om man vill ändra något behöver man engagera sig.

Ronia Svensson (SD) är sedan i fjol ersättare i kyrkofullmäktige och spelar hockey på fritiden. "Det är långa dagar ibland", säger hon. Hon läser naturvetenskapsprogrammet på Fredrika Bremergymnasiet.

Ronia Svensson (SD) är sedan i fjol ersättare i kyrkofullmäktige och spelar hockey på fritiden. "Det är långa dagar ibland", säger hon. Hon läser naturvetenskapsprogrammet på Fredrika Bremergymnasiet.

Sverigedemokraterna

Lyfter studiero

Ronia Svenssons uppfattning är att många partier försöker locka unga med yttre motivationer, som kampanjkläder, i stället för att fokusera på sakfrågorna.

– Jag tror det är bättre att fokusera på inre motivationer, och att unga kan göra Sverige till en bättre plats att bo på.

Liksom Ela Unal hon har skolan som sin hjärtefråga.

– Det är viktigt med ordning och studiero och att elever, oavsett om de går yrkes- eller högskoleförberedande program, ges rätt förutsättningar.

Båda kandidaterna hoppas att unga tar sig tid att sätta sig in de olika partiprogrammen.

– Prata med politiker när de är ute och kampanjar, säger Ronia Svensson.

Färre unga och kvinnor i valet

Total är 280 kandidater från elva partier anmälda till kommunvalet i Haninge. Partierna är Moderaterna, Liberalerna, Kristdemokraterna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Centerpartier, Vänsterpartiet, Miljöpartiet, Partiet Nyans, Medborgerlig samling och Knapptryckarna.

Kvinnor utgör 39 procent av kandidaterna i Haninge, från 45 procent vid högstanoteringen valet 2018.

28 personer under 30 år ställer än så länge upp i årets val.

Medelåldern är 55,6 år, vilket är något högre än förra valet.

Källa: Newsworthy