En novembermorgon rör sig en stadig ström av människor i passagen i terminalen.
Maria Karlsson som jobbar i Handen skulle vilja se frukt- och grönthandel när man kommer ut från stationen.
– Här nere skulle man gärna kunna ha en stor anslagstavla där föreningar kan nå ut till medborgarna, det är många som rör sig här.
Maria Karlsson ser gärna att aktiviteterna kommer tillbaka i området.
Anna Ludvigsson
Hon skulle gärna se att det blev aktiviteter i passagen och på torget igen.
– Annars blir det så dött.
Handenbon Milica Kucalovic minns bland annat en utställning med mattor för några år sedan.
– Jag tycker det viktigaste är att det är rent och fräscht, sen kan man fylla på med någon konst. Det är en del klotter och sånt här ibland.
Milica Kucalovic tycker det viktigaste är att det är rent och fräscht i området.
Anna Ludvigsson
Konst och dans
Det var vid årsskiftet 2023/24 som Haninge kommun avslutade samarbetet med Centrum för AMP kring området vid Handenterminalen.
Under två år drevs pilotprojektet Haninge entré här för att öka tryggheten och trivseln. Under 2023 arrangerades 12 utställningar, 35 evenemang och 130 aktiviteter.
Bland annat fanns ett piano som användes flitigt i passagen, det anordnades dansföreställningar, gjordes mosaik och sattes upp konst av satirikern Wisti.
Kommunen förlängde inte avtalet med Centrum för AMP, utan skulle se över liknande samarbeten i egen regi.
När Haninge entré flyttade ut fanns inga klara planer för ytan mer än att kommunen skulle söka nytt samarbete med fastighetsägarna, centrumägaren och Handenterminalen.
Lyftes i kommunfullmäktige
I förra veckans kommunfullmäktige lyftes frågan av Robert Schönbeck (S) på nytt när han frågade stadsbyggnadsnämndens ordförande Martin Strömwall (KD) vad kommunens planer för platsen är.
Svaret blev att man gärna tittar vidare på kulturella aktiviteter i området.
"Men det ska vara i rätt form och rätt tid och just nu är det mycket som pågår där. Och vi jobbar mycket med samordningen på den platsen nu", sa han.
Men någon ny liknande aktivering i just Handenterminalen verkar inte längre vara på gång. Enligt Sven Gustafsson (M), kommunstyrelsens ordförande, är fokus på att bygga färdigt Haningeterrassen och färdigställa befintliga projekt.
"Nu finns ett etablerat samarbete mellan fastighetsägarna och kommunen där vi diskuterar frågor utan mellanhänder", skriver han till Mitt i.
Genom det samarbetet har bland annat Vintertorget på Poseidons torg kommit till och att även fasaderna till centrum rustas upp. Just nu rustas även tunneln till Poseidons torg upp.
"Det är bra som det är", säger Fadel Sanjo som jobbar i kiosken som finns i terminalen.
Anna Ludvigsson