Solen strålar över Elfviks gård och gör att den annars kalla luften känns en aning vårig. Men ännu tydligare vårtecken finns i den fårhage som så sent som för ett år sedan inte alls gick att känna igen.
Då hade bara fyra små lamm fötts och Jessica Hallman och sambon Frøy Johanssen, som arrenderar gården, fick snopet konstatera att det var allt som blev i lammväg den våren.
Ett år senare ser det annorlunda ut. Ett stort gäng lamm springer runt i hagen, några ligger och värmer sig mot sin mamma och andra nafsar intresserat på Mitt i: s utsände reporters skor och byxor.
– I år har vi fått 70 lamm, säger Jessica Hallman.
Efter förra våren insåg hon och sambon vad som krävdes.
– Vi var lite för snåla med baggarnas tid i fjol. Tackorna brunstcykel är tre veckor, men baggarna fick inte så lång tid på sig, säger hon.
På Elfviks gård noteras varje födsel med ett streck på väggen.
Jonas Månsson
I höstas när betäckningssäsongen satte igång gavs helt enkelt gårdens fyra baggar mer tid med tackorna. Det gav resultat.
– I år fick vissa tackor tre eller fyra lamm. Vi hjälper till flaskmatning när deras spenar inte räcker till.
Hjälper till vid lamningen
Jessica Hallmän är själv veterinär och var med när det var dags.
– De allra flesta klarar sig själva, men ibland kan det behövas lite hjälp.
Jessica Hallman som arrenderar Elfviks gård är även veterinär och har förlöst tackan på gården.
Jonas Månsson
Fjolårets låga födslotal gör att förre än vanligt kommer att gå till slakt.
– Nu blir de kvar till hösten och får växa. Några bagglamm går till slakt, men vi är måna om att spara och fylla på med fler.
Barnen har snabbt fått lära sig att slakt är en del av många fårs liv.
– Man vänjer sig aldrig riktigt, men det har blivit ganska naturligt för dem.
I år har Jessica Hallman på Elfviks gård fullt med lamm på gården.
Jonas Månsson
När det kommer 70 lamm som i år går det inte att namnge alla.
– Barnen har ändå gett några av dem namn. Det brukar hänga lite på hur de ser ut. Pricken och Fluffboll fick två av dem heta.