Kärrtorp

Väntan på en ny idrottshall och intilliggande idrottsplan med konstgräs, rak löparbana, hoppgrop och isbana har varit lång. I april förra året gick idrottsnämndens dåvarande ordförande Maria-Elsa Salvo (S) ut med glädjande besked.

"Byggstarten kommer vara nu i mitten av 2025 för idrottshallen och i början av 2026 för konstgräsplanen. I slutet av 2026 kommer båda anläggningarna stå färdiga och bilda ett nytt litet idrottskluster i Kärrtorp".

Tidsplanen har flera gånger skjutits på framtiden. Och efter förra vårens besked väntade Skarpnäcks skolas rektor på byggstart. Men med tiden kom nya besked.

– Man talade om både november 2025 och januari 2026, säger rektorn Jesper Tornebjer vars skola kommer ha nytta av hallen.

Skarpnäcks skola

Skarpnäcks skola

Angie Gray

Söker billigare pris

Så blev det inte. Förseningarna beror i huvudsak på att Stockholms stad efter Maria-Elsa Salvos besked valt att inte gå vidare med den tidigare anlitade entreprenören. Bolaget Arcona, som det handlar om, hade anlitats för att planering och kostnadskalkyler för Gränsbergets idrottshall.

Inte lyckats komma överens.

I ramavtalet fanns en option om att Arcona även skulle stå för själva bygget. Men också möjlighet för staden att låta andra företag konkurrera om bygguppdraget.

– Vi har inte lyckats komma överens om de kommersiella villkoren, förklarar Arconas vd Peter Kvist.

Därför pågår nu en ny upphandling.

"Framförallt för att se om det kan leda till ett bättre pris", skriver fastighetskontorets kommunikationschef Lena Remaeus i mejl till Mitt i.

Lena Remaeus, kommunikationschef på fastighetskontoret.

Lena Remaeus, kommunikationschef på fastighetskontoret.

Stockholms stad/Lennart Johansson.

Nya tidplanen

Den nya tidsplanen är att idrottshallen är klar i slutet av 2027. Bedömningen är att arbetena inleds under senvåren eller sommaren. Innan den 14 februari ska företag som vill bygga ha lämnat sina anbud.

– Kan man påbörja arbeten med pålning och markarbeten som låter på sommaren när vi inte har undervisning är det förstås önskvärt, säger rektorn Jesper Tornebjer.

Under tiden bygget pågår kommer grusplanen intill användas för platskontor, material och maskiner. När idrottshallen är klar ska bygget av den nya idrottsplatsen starta.

Behovet av idrottsanläggningar

Behovet i söderort fram till 2030.

Konstgräsplaner: 7

Idrottshallar: 8,5

Ishallar: 4

Antal banor i simhallar: 43

Undervisningsbassänger i simhallar: 5

Friidrottsanläggningar: 0

Översynen presenterades 2022. Siffrorna avser Skarpnäck, Enskede-Årsta-Vantör, Farsta, Hägersten-Älvsjö och Skärholmen.

Källa: Stockholms stads strategi för idrottsanläggningar