Dagmara Johansson, 70 år, har bott på Mellanbergsvägen sedan 90-talet. Med rullator är det inte lätt att ta sig från höjden ner till centrumet i Granängsringen med busshållplats, närmaste mataffär och postombud.
Hennes vän, 83-åriga Inger Diaz Alvarez, som också bor i området håller med.
– Kommer du som oss med rullator får du bromsa dig ner.
Senaste tiden har det varit riktigt svårt att ta sig till och från området. Kommunen ska bygga en ny gång- och cykelväg längs Serpentinvägen. Granängsringen mot Njupkärrs skola och busshållplatserna ska få egna bussfickor. Serpentinvägen från höjden ner till Granängsringen är avstängd under byggtiden.
Behöver ta omväg
I stället har de som bor på berget hänvisats till en omväg, som äldre haft svårt att klara.
Dagmara Johansson har lett protesterna mot avstängningen.
– Jag känner mig som en representant för många i området som är i samma situation, säger hon.
Protesterna har gett effekt.
– Det är jättebra att de hör av sig. Det är viktigt att vi får reda på vad som felar så vi har chans att göra något åt det, säger Eva Weckström, kommunens projektledare.
Den närmaste vägen till centrum har en bom i början av backen som leder nerför berget. Kommunen har fått klartecken från markägaren att ta bort delar av den så att det blir lättare att ta sig förbi.
Det grus i backen som tidigare gjorde att rullatorernas hjul inte fick bra fäste har sopats bort och den tillfälliga busshållplatsen vid mataffären kommer att asfalteras, enligt kommunen.
Inger Diaz Alvarez vid den tillfällliga busshållplatsen som ska asfalteras.
Angie Gray
Serpentinvägen är sedan tidigare planerad att bli mer tillgänglighetsanpassad. Den har haft en tillfällig lösning sedan gångbron revs.
– Nu kommer den bli flackare och dessutom få en bänk där man kan vila på halva vägen.
Eva Weckström räknar med att serpentinvägen kommer att behöva vara avstängd under byggtiden som sträcker sig som längst till december.
– Vi öppnar den så tidigt vi kan.
Serpentinvägen ner för berget är avstängd under byggtiden. Den ska bli flackare och få en vilobänk.
Angie Gray