Östermalm/Norrmalm
Redan förra hösten blev det känt att stjärnkocken Björn Frantzén skulle öppna en ny krog på Stureplan. Nu är premiärdatumet spikat; den 22 oktober slår Emberlin upp dörrarna till lokalen på Stureplan 8.
– Att öppna en grillrestaurang har länge varit en dröm för mig, och nu känns det väldigt roligt att få göra det på vårt sätt, här i Stockholm, säger Björn Frantzén, i ett pressmeddelande.
Kökschef på Emberlin är Christian Ekman som haft samma roll på Brasserie Astoria i Stockholm. Restaurangchef är Lukas Jaktlund, som tidigare arbetat på Brasserie Frantzén i Dubai och dessförinnan på Frantzén i Stockholm.
Krom och svart läder
Matsalen på Emberlin har 58 sittplatser och har en inredning som tagits fram i samarbete med arkitektbyrån FOJAB.
– I vissa detaljer finns en flört med 80-talet, med krom och svart läder. Samtidigt vill vi utmana bilden av hur en grillrestaurang ska se ut, säger Stefan Gissberg, Partner & DNA Director på Frantzén Group.
Krogboom på Stureplan
Det senaste året har flera nya krogar öppnat vid Stureplan.
I november 2025 öppnade Michael Andersson Sperling & Co i Brillos gamla lokaler. Även där ligger kött och grill i fokus.
Kort därpå fick de sällskap av italienaren Tosto i samma lokal.
Sommaren 2026 tillkännagavs att Oliver Ingrosso kommer att öppna en ny restaurang på över 600 kvadratmeter i Marmorhallen i Sturegallerian.
Ensam om 3 gånger 3 stjärnor
Frantzén Group har flera restauranger i Europa och Asien och nya etableringar på gång i Australien.
Bland dessa finns tre restauranger med tre stjärnor i Guide Michelin, något Björn Frantzén är ensam i världen om att ha: Restaurang Frantzén i Stockholm, Restaurant Zén i Singapore och FZN i Dubai.
Källa: Frantzén Group