Ekerö
Är du same eller jude? Eller har du kanske rötter bland tornedalingar, romer eller sverigefinnar? I så fall vill biblioteken i Ekerö kommun gärna att du hör av dig.
– Vi vill samla in berättelser om traditioner och minnen från folk som har rötter i de kulturerna. Det kan vara vilka minnen som helst, av platser, högtider eller vardagsliv, säger Närgiz Jafarli på Ekerö bibliotek.
På biblioteket finns formulär där den som har rötter i någon av Sveriges nationella minoriteter kan skriva ner sina minnen. De kan sedan lämnas in på biblioteken, antingen i Ekerö eller Stenhamra, fram till 1 oktober. Man kan också skicka ett mejl till biblioteket.
Det kan vara vilka minnen som helst.
Idéen kommer från den minnessamling som Ekerö-Munsö hembygdsförening gjorde för några år sedan och som mynnade ut i boken "Vi minns".
Även dessa minnen kommer visas upp på något sätt.
– Det kanske blir en utställning eller om det kommer in tillräckligt många kanske vi kan göra en bok, säger Närgiz Jafarli.