Arenastaden

Nyheten om Stockholms betydligt dyrare – och kraftigt försenade – tunnelbanebyggen slog ned som en bomb förra veckan.

För Solnas del saknas 2,7 miljarder för gröna linjen till Arenastaden som nu beräknas stå klar först i slutet av 2029.

– Helt occeptabelt, sa kommunstyrelseordförande Sara Kukka-Salam (S) om beskedet.

Kan tänka mig de blir besvikna.

Kommunerna och staten kräver nu att bakgrunden till kostnadsökningarna reds ut ordentligt. I Arenastaden märks en viss besvikelse bland Solnabor.

– Vi hade tänkt att vi kanske skulle sälja lägenheten i samband med att tunnelbanestationen blev klar. Men det blir ju en förskjutning av det nu, säger Angelica Hellgren Feltrin.

Usp i bostadsannonser

Även om förbindelserna till stan redan idag är goda, kan fakrumet att tunnelbanan skjuts fram nog påverka mäklarna också, tror Angelica.

– När de säljer nybyggda lägenheter i området är tillgång till tunnelbana något de brukar trycka mycket på i marknadsföringen.

Bazena Söderqvist har bott i Hagalund i 30 år. "Jag ska inte klaga för det är redan rätt bra kommunikation men jag hoppas ändå att det inte förflyttas ytterligare".

Bazena Söderqvist har bott i Hagalund i 30 år. "Jag ska inte klaga för det är redan rätt bra kommunikation men jag hoppas ändå att det inte förflyttas ytterligare".

Christian Lärk

Bazena Söderqvist, Hagalundsbo sen 30 år, är inne på samma spår.

– Om det är folk som köpt lägenheter i området med löfte att tunnelbanan skulle vara klar kan jag tänka mig blir besvikna, säger hon.

"Skakat i huset"

Tunnelbanan är efterlängtad, säger hon, kanske särskilt bland de tiotusentals som jobbar i området.

– Bussar kan vara försenade, pendeln kan vara inställd, då hade tunnelbana varit mycket smidigare.

Susanne Lundberg tar det hela med ro.

– För mig är det inte jätteviktigt, jag promenerar till jobbet. För de som pendlar, speciellt till Karolinska, kan jag tänka mig att det kan bli jobbigt. Själv är jag glad att de har slutat spränga. Det har skakat i huset under en lång tid.

Susanne Lundberg berörs inte märkbart av förseningen och är mest glad att äntligen slippa sprängningsarbetena.

Susanne Lundberg berörs inte märkbart av förseningen och är mest glad att äntligen slippa sprängningsarbetena.

Christian Lärk