Norrmalm/Haninge
En bussförare, en restauranganställd, en passagerare och en hemlös man. Under hösten och vintern blev alla dessa misshandlade av två unga kvinnor, enligt ett åtal.
Kvinnorna, 22 och 23 år gamla, har åtalats för bland annat flera fall av misshandel, olaga hot, och våld mot tjänsteman, vilket Aftonbladet var först att rapportera om.
Den 23 september förra året klev kvinnorna på en buss vid Länna.
Enligt utredningen var de stökiga och drack alkohol. Både resenärer och bussföraren sa till dem att lugna ner sig och vid busshållplatsen i Haninge centrum klev de av. Föraren konfronterade kvinnorna och bråk uppstod.
Enligt åtalet blev han då utsatt för misshandel och fick föras till sjukhus med ambulans. Han hade smärtor i ryggen, rivsår på hals och nacke och två skadade tänder.
Under bussresan ska den 23-åriga kvinnan även ha hotat en annan kvinna. Hon ska då ha sagt: ”Jag ska ta henne, kolla var hon hoppar av”.
Övervakningskameror på bussen fångade en del av händelseförloppet.
Förundersökningsprotokoll
Bråk på annan buss
Senare samma kväll kallades polis till en hållplats i Handen med anledning av en pågående misshandel på en annan buss. Även den här gången ska kvinnorna ha varit inblandade.
Enligt åtalet hade de knuffat och slagit en kvinna samt dragit henne i håret. I ett larmsamtal sa målsäganden: "De har ryckt av hela mitt hår. De har slagit mig, de har sparkat mig.”
De två kvinnorna ska även ha bråkat med en grupp pojkar på bussen. När en man försökte gå emellan ska 23-åringen ha hotat att skjuta honom och stoppat handen i jackfickan som efter ett vapen.
”Jag ska inte ljuga, jag blev faktiskt jätterädd. Vanligtvis blir jag inte rädd, men den här gången var det allvarligt” sa mannen i förhör.
Misshandel i stan
Kvinnorna är även åtalade för en misshandel på en snabbmatsrestaurang på Vasagatan. Där ska de ha kommit in tillsammans med två killar som blev tillsagda att gå ut eftersom de var misstänkta för att ha stulit läsk. Den äldre kvinnan började då filma, varpå en man i personalen tog hennes telefon.
Flera ordningsvakter såg den misstänkta misshandeln på Vasagatan.
Polisens förundersökning
Den yngre kvinnan ska då ha tagit tag i mannens krage, varpå de hamnade på golvet. Då ska den äldre kvinnan ha sparkat honom på låret och slagit honom med knytnäven flera gånger, medan han ska ha slagit tillbaka en gång.
Det var dock först efter en händelse den 14 februari i år som kvinnorna greps. Sent på natten syntes de på Vasagatan via övervakningskameror. De ska då ha slagit och sparkat en hemlös man i 80-årsåldern.
Förnekar brott
Mannen ska ha börjat blöda och fått blåmärken. Enligt åtalet klassas misshandeln som grov, då han var äldre och blev sparkad i huvudet när han låg ner.
Enligt en ordningsvakt som var på plats sa en av kvinnorna att mannen hade tafsat på henne.
Båda kvinnorna förnekar brotten. Den yngre kvinnan är tidigare dömd för bland annat stöld och penningtvättsbrott, den äldre för flera fall av misshandel.
Sista rättegångsdagen är den 10 april.
Den 22-åriga kvinnans försvarsadvokat bekräftar att hans klient förnekar brott. I övrigt avvaktar med kommentarer.
Mitt har sökt den 23-åriga kvinnans advokat.
Det här åtalas kvinnorna för
23 september: Olaga hot mot kvinna på buss i Haninge (23-åringen)
23 september: Våld mot tjänsteman vid Haninge centrum (båda kvinnorna)
23 september: Misshandel av kvinna i Handen (båda kvinnorna)
23 september: Misshandel av kvinna i Handen (23–åringen)
23 september: Olaga hot mot man i Handen (23–åringen)
11 november: Misshandel av man på snabbmatsrestaurang på Vasagatan (23-åringen)
11 november: Ofredande mot samma man som ovan (22-åringen)
5 februari: Ringa stöld på matbutik på Kungsholmen (båda kvinnorna)
14 februari: Grov misshandel av man på Vasagatan (båda kvinnorna)
Källa: Stockholms tingsrätt