Allianspartierna i Upplands-Bro kommun planerar två stora byggprojekt – en ny skola och multihall vid Ekhammarskolan i Kungsängen samt en ny simhall och ett till kommunhus vid Bro torg.
Kommunstyrelsen ska nu ta ställning till att starta upphandlingar genom en så kallad konkurrenspräglad dialog, där privata aktörer bjuds in för att diskutera hur projekten kan genomföras.
Jan Stefanson (KD) förklarar den styrande alliansens förslag och planer på att sälja Ekhammarskolan och Brohuset dels springer ur den omfattande underhållsskuld kommunen har.
Judit Nilsson
Jan Stefanson (KD), kommunalråd och ordförande i samhällsbyggnadsutskottet, förklarar att planerna delvis kommer ur det faktum att flera av lokalerna har en stor underhållsskuld.
– Ur det formades tanken att låta en extern aktör bygga så kostnadseffektivt som möjligt, säger han.
Ekhammarskolan föreslås säljas till en privat aktör som får bygga en ny skolbyggnad i området. Nu ska kommunstyrelsen ta ställning till om första steget i denna process ska inledas – en konkurrenspräglad dialog, en form av upphandling.
Judit Nilsson
Framtiden för Ekhammarskolan
Det kommande beslutet betyder inte att byggandet börjar nu, utan är ett första steg mot stora förändringar.
– Vi har landat i den här lösningen med hjälp av externa konsulter som har pekat på att det här är det sättet vi kan ta oss vidare på.
C-huset inhyser idag Ekhammarscenen och en matsal. Om Allianspartiernas planer realiseras så väntas huset renoveras och vara den byggnad av nuvarande skola som får stå kvar, övriga ska rivas.
Judit Nilsson
Ekhammarskolans lokaler är slitna och ska ersättas med en ny skolbyggnad samt en multihall som kan användas av både elever, föreningar och kultur- och fritidsverksamheter. Huset som inhyser Ekhammarscenen och matsal ska renoveras och vara kvar.
Projektet har ett beräknat värde på cirka 725 miljoner kronor och innebär att kommunen säljer fastigheten till en extern aktör och hyr tillbaka lokalerna under 20 år.
Underhållsbehovet är stort i skolans lokaler.
Judit Nilsson
Brohuset byggs ut – med kommunhus
I Bro så planeras en utveckling av Brohuset där bibliotek, kulturskola, trygghetscenter och fritidsgård finns i dag.
Därtill får Brohuset en tillbyggnad i form av ett nytt kommunhus i syfte att samla fler kommunala verksamheter och göra servicen mer tillgänglig.
– Vår plan är att få in en extern aktör som är duktig på att äga, förvalta och bygga. Kommunen går in som hyresgäst och hyr de anläggningar vi ser att vi behöver.
Den nuvarande simhallen har stora underhållsbehov och bedöms inte kunna vara i drift på sikt.
Även Brohuset föreslås i de nya planerna bli föremål för försäljning. Här ska en privat aktör få rusta upp lokalerna samt bygga ut dem med ett till kommunhus. I Bro kommer även ny simhall byggas på platsen där Broskolan står idag.
Judit Nilsson
Bort med Broskolan – in med simhall
En ny simhall planeras därför på den plats där Broskolan ligger i dag. Den gamla simhallen ska hyras under byggtiden.
Broskolans verksamhet ska flyttas till Härnevi skolområde, och kommunen uppger att arbete pågår för att möjliggöra flytten. Enligt Jan Stefanson är planen att riva den tidigare Härnevimottagningen, som ligger intill Härneviskolan, och bygga en ny F-9-skola på platsen. Någon tidsplan för när dessa olika steg ska ske finns inte i dagsläget.
Brohuset har även behov av underhåll.
Judit nilsson
Projektets totala värde vid Bro torg är cirka 800 miljoner kronor och omfattar både hyres- och driftavtal.
Båda projekten finansieras enligt samma modell: Kommunen säljer sina fastigheter och hyr tillbaka lokalerna i upp till 20 år.
Upplands-Bro väntas få in 90 miljoner kronor på försäljningen av Brohuset och Ekhammarskolan.
Totalt handlar det om beräknade hyreskostnader på cirka 1,5 miljard kronor under 20 år, baserat på det totala värdet av de två planerade avtalen.
Styret vill sälja byggnaderna och sedan hyra in sig i 20 år. Delar av Ekhammarskolan ska rivas och det ska byggas en multihall. På bild: Jan Stefanson (KD)
Judit nilsson
Kritiken: Dyrt och sämre kontroll
Modellen att sälja och sedan hyra tillbaka har kritiserats för att bli dyr på lång sikt och för att kommunen förlorar kontrollen över sitt fastighetsbestånd.
Jan Stefanson menar att det finns flera sätt att se det.
– Varje år så konkurrerar behovet av underhåll med driftpengar till verksamheterna. Där får vi delvis lägga skulden på oss själva och lockelsen i att prioritera annorlunda.
Vad är det som säger att ett privat företag tar större ansvar för underhållet?
– Det finns två saker. Det ena är att de som är duktiga på att bygga skola eller förskola, de har som regel ungefär tjugo procent lägre byggkostnader. Och det andra det är ju då att kapitalförstöring är inte deras grej. De vill inte att deras fastigheter ska förfalla.
Jan Stefanson (KD) resonerar kring varför alliansen vill gå vidare med planerna på att sälja Ekhammarskolan och Brohuset till en privat aktör.
Judit Nilsson
S om planerna
Socialdemokraterna vill att kommunen bygger och äger sina skolor själva. Detta eftersom det enligt SKR och Kommuninvest är det långsiktigt mest ekonomiska. Det skriver oppositionsrådet Camilla Janson (S) i ett mejl. Hon uppger att S säger ja till att inleda en konkurrenspräglad dialog utan några beslut om upphandlingar. Och tillägger:
"Framtida beslut måste bygga på vad som är bäst för kommunen och invånarna, inte på ideologiska låsningar eller fort-och-fel-politik för att vinna kortsiktiga poänger."
Eventuella avtal kräver beslut i kommunfullmäktige och detaljplanerna väntas bli klara tidigast 2026. Först därefter kan eventuella byggstarter bli aktuella.
Nytt kommunhus kan byggas i Bro
Fler vuxna ska röra sig i centrala Bro och ha sina arbetsplatser där. Som ett led i denna politiska ambition ska möjligheterna utredas att skapa ett till kommunhus i Bro.
Kommunsstyrelsen har beslutat att ge kommundirektör Ida Texell i uppdrag att utreda förutsättningarna för ett nytt kommunhus i Bro ”och flytt av delar av Furuhällshusets personalstyrka till Bro”, som det står i mötesprotokollet från den 4 september.
Kommundirektören ska även återkomma med en tydlig konsekvensbeskrivning.
Fler arbetsplatser
Ida Texell hänvisar Mitt i:s frågor om hennes uppdrag till Omdanings Bros projektledare för fysisk planering: Susanna Evert. Hon är den person som tagit fram tjänsteskrivelsen som låg till grund för beslutet.
– Jag skulle säga att bakgrunden till det här uppdraget ligger i projektet Omdaning Bro som handlar om att utveckla Bro till en mer socialt hållbar, trivsam och småskalig plats, och även att öka tryggheten, säger Susanna Evert.
Hon lyfter fram den styrande politikens vilja att öka vuxennärvaron i centrala delarna av Bro.
Susanna Evert, projektledare fysisk planering, Omdaning Bro
Pressbild
– Ett sätt att göra det är att öka antalet arbetsplatser vid torget så att man har fler vuxna i centrala Bro på dagtid. Uppdraget är att utreda förutsättningarna för att flytta en del av kommunens personalstyrka till Bro, och det är egentligen så mycket som vi vet just nu.
Flera aspekter ska utredas
Nu ska man titta på alla aspekter av ett eventuellt nytt kommunhus i Bro. Det handlar om alltifrån plats, om detta ska ske genom ett nybygge eller i en befintlig lokal, vilken personal som skulle kunna flyttas till Bro och inte minst vad det skulle kosta kommunen.
Men vill ni skapa ett till kommunhus eller bygga ett nytt kommunhus i Bro?
– Det skulle kunna handla om att flytta delar av de som sitter i kommunhuset i Kungsängen idag till Bro. Så det handlar inte om att flytta hela kommunhuset till Bro.
Ett eventuellt kommunhus i Bro, oavsett om det skulle växa fram i befintliga lokaler eller i en helt nytt hus, kommer att ligga inom detaljplanen som bär namnet Bro Torg. Nämnda plan arbetar kommunen med just nu och den innefattar hela Bro centrum, parkeringen intill centrum samt vägen fram till rondellen.
Så resonerade politiken
Samtliga partier i kommunsstyrelsen yrkade bifall till förslaget förutom Miljöpartiet. S ville få med ett tilläggsyrkande att uppdraget ska innefatta en tydlig konsekvensbeskrivning. Detta var Alliansen med på. Så också V. MP lämnade en reservationsmotivering till sitt avslag som resonerade kring ärendet i ljuset av den svåra ekonomiska situationen, partiet skrev: "Då är knappast ett nytt kommunhus något som bör prioriteras".
V lämnade en protokollsanteckning: "Naturligtvis skall vi ha en bättre kommunal service i Bro. Men, behöver vi ett ytterligare kommunhus? Vi behöver ett medborgarhus till gagn för vår kommunala service, vår föreningsverksamhet och för vår ungdomsverksamhet kan samlas på ett och samma ställe".
Kommunhuset i Kungsängen kommer att finnas kvar även i framtiden, men sannolikt kommer även Bro få ett eget kommunhus. Frågan ska nu utredas.
Pressbild