Hockey-VM pågick mellan den 9 och 25 maj och lockade tiotusentals fans till Stockholm. Samtidigt genomförde polisen under två veckor en riktad insats mot sexköp, koppleribrott och våldtäkter.
– Vi har avslöjat 200 sexbrott under insatsen. När stora evenemang äger rum får vi in fler besökare och då ökar också aktiviteten inom prostitutionen, säger Simon Häggström, polisinspektör som lett polisinsatsen.
Polisen har slagit till på flera håll i Stockholm – både i gatumiljöer som Klarakvarteren och vid hotell och privata lägenheter.
De misstänkta sexköparna kommer från flera olika länder, bland annat Norge, Irland, Österrike och Georgien, men majoriteten är enligt Simon Häggström svenska medborgare.
Fler nätannonser
Utöver gripandena har polisen också sett en kraftig ökning av annonser för sexköp på nätet under VM-perioden.
– På en av sidorna kunde vi se en fördubbling av antalet annonser, säger Simon Häggström.
Även stödorganisationen Talita, som arbetar med att hjälpa kvinnor bort från prostitution och människohandel, har sett en ökning under perioden.
– Vanligtvis hjälper vi en kvinna i månaden med utslussning. Men nu, på bara åtta dagar, har vi tagit emot fyra kvinnor, säger Anna Sander, medgrundare av Talita.
Josephine Appelqvist och Anna Sander, grundare av Talita.
Johannes Äng
Vanligt vid sportevenemang
Hon berättar att stora sportevenemang ofta innebär en uppgång i efterfrågan på prostitution – något människohandlare är väl medvetna om.
– De fraktar kvinnor runt i Europa och ser till att vara på plats när efterfrågan och pengarna är som störst, säger hon.
Just nu möter Talita särskilt många unga kvinnor från Colombia och Venezuela – men även från Ukraina och Nigeria, enligt Anna Sander.