Jack och Elias Mourad är på plats en knapp timme innan öppning på Restaurang Kruthornet i Edsberg.
Krogen har varit i familjens ägo sedan 1983 och Jack Mourad har jobbat där sedan 1990. Han minns mycket väl när rökförbudet infördes 2005.
– Innan fanns en oro att vi skulle tappa gäster. Och först märktes det lite minskad försäljning. Folk gick ut för att röka och så stod de kvar ute och pratade i stället för att vara här inne och köpa dricka. Men det var bara i början, säger han.
Folk vande sig, försäljningen återgick till den vanliga nivån, och i dag är Jack Mourad glad att rökning inte är tillåten.
– Det känns jättefräscht, och väldigt skönt. Nu går det att få luft här inne, man kan andas. Det är stor skillnad mot förr.
"Blev en del jidder"
Sonen Elias Mourad håller med, även om han bara var 14 år 2005 och inte minns så noga hur det var innan rökförbudet infördes.
– Jag är uppvuxen här, jag har gäster som har bytt blöja på mig, men jag kommer inte ihåg riktigt hur det var när folk fick röka inne. Däremot minns jag några år senare, när det blev rökförbud även på uteserveringar. Man fick säga till gästerna ofta och det blev en del jidder, men till slut vande sig folk vid det också, säger han.
Elias Mourads syster Jouljana Mattar dyker upp med sina tre barn. Morfar Jack Mourad kramar och pussar allihop innan han hastar in i köket för att fortsätta förberedelserna, de första gästerna dyker snart upp.