Det beskrivs som en av de största kontorsuthyrningarna i svensk historia.
Saab har skrivit en så kallad avsiktsförklaring med Fabege och kommer under 2025 att flytta sin verksamhet från Järfälla till Solna strand och fastigheten Nöten 4, som stått tom sedan Skatteverket flyttade ut i början av 2022.
"Levandegör området"
Medan beskedet har lämnat Järfälla i förtvivlan – kommunen och Saab hade storslagna planer ihop innefattande ett stort bostadskvarter och en skyskrapa, Saab Tower, vilket nu alltså hänger rejält löst – innebär detta 1 800 ytterligare arbetsplatser för Solna.
– Jag är jätteglad att Solna växer. Fler arbetsplatser bidrar till att området levandegörs men också till fler arbetstillfällen för Solnabor, säger kommunstyrelsens ordförande Sara Kukka-Salam (S).
Ökade säkerhetskrav
Nöten 4 byggdes på 70-talet och mäter 66 000 kvadratmeter. Skatteverket flyttade till betydligt mindre lokaler i Sundbyberg.
Saab är själva förtegna om flytten. I ett mejl skriver bolaget att Saab är i en "stark tillväxtfas och vi behöver större och mer ändamålsenliga lokaler för verksamheten i Järfälla." De menar också att de har ökade säkerhetskrav på de fastigheterna som de är verksamma i.