"Bara några månader efter förra vägarbetet i tunneln under Frösundaleden mellan Råsunda och Skytteholm är det dags igen. Solna stad har spärrat av tunneln med en minimal gångbana. Cyklister uppmanas att leda cykeln genom det smala området i tunneln, vilket ytterst få gör.

Sedan är det inte bara cyklister som ska åka under tunneln, det är elsparkcyklar och mopeder som åker där också tillsammans med många små skolbarn som går själva till skolan.

Det här är även i vanliga fall en otrygg skolväg för barnen på grund av den intensiva och hänsynslösa trafiken, men nu är det riktigt illa. Solna stad måste spärra av gångbanan för cyklister, mopeder och elsparkcyklar så att de inte kan köra in i tunneln i hög fart och man måste skylta bättre. Bara i morse körde två ungdomar in i tunneln trots många gångtrafikanter och sedan körde de omkull, som tur var blev inte någon skadad den här gången.

Nu måste de styrande i Solna ta tag i det här och göra rätt den här gången. Låt oss slippa månader av farliga incidenter. Skydda våra barn!"