På bara ett par år har Bio Aspen blivit en livlig och viktig kulturscen i Hägersten. Ett stort filmutbud, stand up, berättarkonst, livekonserter och en bistro lockar både lokala och långväga gäster.
– Vi nyper oss i armen varje dag över hur bra det går, säger Emma Sahlgren, en av två verksamhetsledare.
I höst vill hon och kollegan Aron Junker gärna puffa för Lokaljazzen – kvällar då Aspens husband tolkar olika musiker, för att bredda den svenska jazzkanonen.
– Det är proffsmusiker som tycker att det är roligt att spela här, där de får möta en annan publik än den vanliga jazzpubliken, säger Aron Junker.
Stand up och berättande
Den som gillar stand up får också sitt. Komikerna Malin Appeltofft och Birgita Klepke fortsätter att bjuda in hemliga gäster till Aspen Comedy, med premiär den 29 september.
Och så finns Fabula Berättarscen, som erbjuder berättarföreställningar från världens alla hörn. I höst blir det den 3 oktober, 7 november och 5 december.
– Den 7 november gästspelar The Devil’s violin på berättarscenen. Det är en fantastisk grupp som gör sitt sista framträdande i Sverige på scenen hos Aspen. Den vill vi gärna lyfta fram, säger Emma Sahlgren.
Filmnestor föreläser
Filmvisningarna är viktiga för Bio Aspen. Det är framför allt genom dem som gäster bortom närområdet hittar hit. Både bioaktuella filmer, barnfilm och klassiker finns på repertoaren.
Och i höst får klassikerna extra skjuts – filmnestorn Stig Björkman föreläser före visningarna av äldre filmer som han själv valt ut. Intresserade kan hålla utkik efter evenemanget ”Björkman på Aspen” på Aspens webbsida.
– Han är gammal nu men still going strong och en väldigt rolig person, säger Aron Junker.
Duon vill också betona att man gärna får slå sig ner i bistron eller baren, även om man inte ska se någon föreställning.
– Det går bra att bara äta eller dricka något. Vi har just byggt en ny bar och ska få nya barstolar. Man kan hänga här och ta en öl, säger Aron Junker.
Ebba Brusewitz, verksamhetschef vid Midsommargården.
Märta Lefvert
Midsommargården väller ut över grannskapet
Midsommargårdens verksamhet expanderar. Numera ryms man inte helt inom det tegelgula husets väggar.
– Vi väller ut över grannskapet, för att kunna göra mer. Vi har till exempel generationszumba i Svandammsparken, aktiviteter i Västbergaskogen och vi har Containern Telefonplan – street art-väggen som vi öppnat i höst och där alla kan skapa, säger verksamhetschefen Ebba Brusewitz.
Under höstlovet är barn och unga i fokus. 10-15-åringar kan välja street art- eller cirkuskollo, den 30 och 31 oktober. Dessutom ger Zebra Dans föreställningen Stigar och andra vägar den 2 november.
Men innan dess, den 7 oktober, är det dags för bytardagen Swop. Dit kan man ta med sig plagg och böcker och byta mot andras.
– Det är jättepopulärt event som många återkommer till, säger Ebba Brusewitz.
Virgilio Leo Rojas, ordförande i kulturföreningen Tellus.
Märta Lefvert
Fullspäckad jazzvecka hos Biocafé Tellus
Biocafé Tellus har alltid värnat jazzen och deltar självklart i Stockholm Jazz Festival, 13–22 oktober.
– I år har vi ett väldigt gediget och gränsöverskridande program med åtta konserter, berättar Leo Rojas, ordförande i kulturföreningen Tellus.
Han är särskilt stolt över att Jojje Wadenius återvänder till Tellus, efter två konserter i våras. Han ska varva nya låtar med välkända hits. Ett annat känt namn är James Bradley JR, som ska sjunga och spela djembetrummor, med flera andra musiker på scenen.
Nytt för i höst hos Biocafé Tellus är Frukostbio, en söndag i månaden.
– Det var fullsatt när vi startade i augusti och vi tror att det kommer att hålla i sig, säger Leo Rojas.
Bland författarbesöken lyfter han fram Pierre Schori (31/10) och Kenneth Hermele (21/11). Den senare är aktuell med ”Inte som lamm till slakt”, om det judiska motståndet i Nazityskland.
Populära Babyrave fortsätter i Hägerstensåsens medborgarhus.
Sebastian Dahlqvist
Bli en svan eller en drag queen
Den som vill förkovra sig har stor möjlighet att göra det i Hägerstenåsens medborgarhus. Här startar tolv studiecirklar i höst, i allt från sömnad och måleri till översättning till farsi.
– Vi har bjudit in forskare, författare och kunniga grannar som leder kurserna. Vi är så stolta och glada över dem, säger Sebastian Dahlqvist, konstnärlig ledare och verksamhetschef.
Satsningen på scenkonst fortsätter också. I november ger Poste Restante föreställningen General Public, som utgår från Svansjön.
– Alla i publiken bjuds in att vara svanar, berättar Sebastian Dahlqvist.
Även föreställningen ”Mottagning för magiska besvär” med Crush är interaktiv. Här har publiken chans att agera drag. Datumet är den 26 september.
För danssugna är det värt att veta att succéerna Babyrave och People’s House fortsätter som förut, liksom funkisdiskot.
Från och med i höst är det dessutom dans de flesta fredagseftermiddagar, från klockan 15, och i oktober startar eftermiddagsdans i samarbete med PRO-föreningar.