Rågsved
VM-febern har även nått Rågsved.
Hittills har runt 30 personer per kväll samlats för att se matcherna vid Rågsveds BP, bredvid centrum.
Härom dagen visades England-Kroatien.
Framför allt vill vi visa matcher, men vår närvaro skapar också en trygghet i området.
– Vi har haft mycket ungdomar i publiken, en del spelar fotboll på en annan del av planen samtidigt. Även barnfamiljer och ensamma vuxna har hittat hit, säger Hedi Rabun.
Han är fotbollsutvecklare och en av de ungdomsansvariga i Rågsveds IF, som arrangerar visningarna i samarbete med Stockholms stad.
– Framför allt vill vi visa matcher men vår närvaro skapar också en trygghet i området. Vi har fyra ledare på plats per kväll, säger Hedi Rabun.
Inga Sverigematcher
Ett schema med tider och vilka matcher som visas finns på Rågsveds IF:s hemsida.
Hittills har det inte blivit några Sverigematcher.
– Vi får visa en match om dagen och det får inte bli för högljutt. Vi vill undvika att störa boende i området. För ljusets skull så kör vi de matcher som börjar 21 och 22, säger Hedi Rabun.
Hur som helst kommer kvarts- och semifinaler att kunna ses i Rågsved, liksom själva finalen.
Alla är välkomna och man får gärna ta med sig en egen stol, filt eller något annat att sitta på. I kafeterian finns kaffe, fika, dryck och enklare mat att köpa. Evenemanget är alkoholfritt.
Vid regn kan visningar ställas in, för att uppdatera sig om läget är det bäst att hålla koll på Rågsveds IF:s sociala medier.