Viltolyckorna i Sigtuna kommun har nästan fördubblats sedan 2015 och har i stort sett ökat succesivt år för år sedan dess.
År 2015 inträffade totalt 175 viltolyckor enligt statistik från Nationella viltolycksrådet. 10 år senare, under år 2024 var den siffran uppe i 302 olyckor. Hittills i år (1 jan-30 nov) är olyckorna redan uppe i 340 stycken och dagarna blir kortare och kortare. Det är i skymning och mörker som de flesta viltolyckor äger rum.
– Det har varit lite rörligt på den fronten. Det är mycket viltolyckor men det brukar det också vara så här års. Det är inget ovanligt egentligt men visst har det varit fler i år. Jag har varit ute nästan varje kväll här i Sigtuna, säger Erik Karlsson som är viltvårdare i Sigtuna kommun.
Oktober värst
Den mest olycksdrabbade delen av året börjar som regel i oktober då det blir mörkt tidigare och djuren rör sig mer för att hitta mat. Då ökar risken för kollisioner. Oktober i år har också varit den månad då flest olyckor ägde rum, hela 54 stycken tätt följt av maj då 52 olyckor inträffade i kommunen.
– Senaste jag var ute var i går kväll då vi hade en gris nere vid Erikslund och ett rådjur vid busshållplatsen vid Wenngarn. Härom veckan hade jag till och med en gris på min tomt, säger Erik Karlsson.
Att olyckorna när blir fler har bland annat sin naturliga förklaring i att samhällen växer och mer skog och mark i anspråk. Djuren tvingas då att leva närmare människan och blir på sätt mer och mer tama i sitt förhållande till mänskligheten. På gott ont. Många djur letar efter mat i trädgårdarna där de vet att det kan ligga fallfrukt eller liknande.
Många viltolyckor grundar sig att bilister kör för fort enligt Erik Karlsson.
– Folk måste uppmärksamma hastighetsbegränsningarna och ta det lugnt framförallt. Som de kör här på 263:an här på kvällarna är inte klokt, säger han.
Ring 112
Har man krockat med vilt måste man rapportera till polisen även om djuret inte är synbarligen skadat. Att inte anmäla en sammanstötning är straffbart och belagt med böter.
– Man ska ringa 112. Om djuret är skadat kan det springa flera kilometer med brutna ben bara på adrenalinet. Det är lättare att hitta dem när de lagt sig ner och lugnat ner sig, säger Erik Karlsson.