Hemmesta

Det var när man skulle påbörja renoveringen av taken på hyreshusen på Kullsvedsvägen i Hemmesta som den udda upptäckten gjordes. Flera bon av tornseglare, en rödlistad fågel som liknar svalor, hittades under yttertaken.

– Det var en hyresgäst som uppmärksammade oss på att det finns tornseglare som häckar under vindskivorna i taken på de högre husen, säger Kenneth Claesson, vd för Värmdö bostäder.

En tornseglare kan hålla sig i luften i flera månader utan att behöva landa.

En tornseglare kan hålla sig i luften i flera månader utan att behöva landa.

Mostphotos

"Har skött detta exemplariskt"

Bolaget har påbörjat en stor upprustning av området och planen är att alla gårdar och hus på Kullsvedsvägen ska renoveras fram till 2030. När det här upptäcktes pausades renoveringen ett kort tag för att inte förstöra boplatserna.

Nu kan renoveringen bli mer komplicerad att genomföra, enligt Värmdö bostäder.

– Vi vet inte hur det kommer påverka projektet i detalj ännu, men det är viktigt att följa experternas råd eftersom det är en skyddad art. Vi kommer att anpassa hur och när vi renoverar olika delar av husen för att inte störa fåglarna, säger Kenneth Claesson.

Andréas Forsman, ornitolog från Fågelskyddsgruppen som anlitats för att hjälpa Värmdö bostäder att anpassa renoveringen i Hemmesta.

Andréas Forsman, ornitolog från Fågelskyddsgruppen som anlitats för att hjälpa Värmdö bostäder att anpassa renoveringen i Hemmesta.

Fågelskyddsgruppen Stockholm AB

Häckningsplatsen i Hemmesta kan vara så stor som runt 30 bon, tror Andréas Forsman från Fågelskyddsgruppen, som Värmdö bostäder anlitat.

– Det är väldigt ovanligt att fastighetsägare tar den här typen av hänsyn vid renoveringar. Värmdö bostäder har uppträtt exemplariskt, säger han.

Vill använda detta som referens

Han berättar att antalet tornseglare har halverats i Sverige de senaste 20 åren och att en bidragande orsak till det är att deras häckningsplatser försvinner.

– Tornseglaren häckar ofta under tak och i hålrum i byggnader, och sådana utrymmen riskerar att försvinna när äldre hus renoveras och tätas. Det går att utföra renoveringar och samtidigt ta hänsyn till fåglarna, men det är inte många som känner till. Så jag hoppas att det här kan bli en referens för andra fastighetsägare.

Tornseglaren kommer tillbaka till Sverige någon gång i maj för att häcka.

Tornseglaren kommer tillbaka till Sverige någon gång i maj för att häcka.

Mostphotos

Fåglarna har nu flyttat till varmare breddgrader men beräknas återkomma i maj igen.

– De är så känsliga att det räcker med att man flyttar ingången bara tio centimeter för att de ska lämna boet. Så vi ska göra allt vi kan för att de ska vilja komma tillbaka, säger Kenneth Claesson.

I nuläget går det inte att säga exakt hur många av husen som har bon eller var de är placerade. Men en första bedömning är att höghusen har aktiva häckningsplatser och att låghusen kan ha det i viss omfattning, enligt Kenneth Claesson.

En inventering kommer att göras i vår för att få bättre svar på var och hur fåglarna häckar i området.

Ett av husen på Kullsvedsvägen i Hemmesta där man hittat tornseglare och deras bon.

Ett av husen på Kullsvedsvägen i Hemmesta där man hittat tornseglare och deras bon.

Eva Tonström

Tornseglare

Flyttfågel som är rödlistad i Sverige, betraktas som en starkt hotad art. Den övervintrar främst i Afrika.

Tornseglaren kan hålla sig i luften i flera månader utan att behöva landa. Den äter, dricker, sover och parar sig då i luften. De befinner sig på marken endast när de häckar.

På högsommaren kan man höra fåglarna med sina gälla skrik och de kan nå hastigheter på över 200 kilometer i timmen när de i störtdyker.

Fågeln liknar svalor, och kallades före 1980 för tornsvala, men ingår inte i samma släkte som svalor, därför ändrade man namnet på den.

Källa: Wikipedia och Fågelskyddsgruppen Stockholm