Sickla

Järla IF:s Karolin Ohlsson kastade sig över mållinjen i vinnaren Tove Alexanderssons armar innan hon utpumpad föll ihop på marken. Scenen utspelade sig när hon tog silver i knockout-sprint vid VM i Edinburgh 2024.

– Jag var inställd på att det tog slut då. Jag var nöjd med mitt VM-silver men jag hade haft ont i min fot sedan 2018 och den blev aldrig bra. Jag var trött på att ha ont.

Hon opererade hälen 2020. Men smärtan försvann aldrig. Vintern 2023-2024 gjorde hon en ny magnetkameraundersökning, som visade att en del av hälbenet var vasst. Läkaren föreslog en titthålsoperation där den vassa delen skulle skrapas bort.

– Jag nappade på det men var inte säker på att det skulle bli bra.

Tränar med springvagn

Strax före operationen blev Karolin Ohlsson gravid.

Jag visste inte hur kroppen skulle fungera vid en graviditet eller om foten skulle bli bra. Men hälen läkte superbra och jag sprang hela vägen fram till födseln – dagen innan han kom sprang jag intervaller.

Den 3 maj 2025 föddes sonen Olle.

– Jag har varit ganska försiktig med upptrappning av träningen efteråt och körde mycket crosstraining och cykel för att undvika stötar.

Att fokusera på sprintorientering som oftast avgörs i stadsmiljö och parker har passat bra, eftersom det är lättare att få till pass där sonen kan följa med i löparvagn.

Jag vill vara där uppe och slåss om medaljerna på VM.

Han somnar oftast snabbt och hon kan parkera vagnen vid en löparbana, slå på barnvagnsvaggaren och träna intervaller. Men hon har insett att alla pass inte blir precis som planerat.

– I förra veckan skulle jag och en klubbkompis springa intervaller. Men då vaknade han nästan direkt och var alldeles skogstokig.

Då fick de turas om att jogga lugnt med vagnen och sedan springa 200-metersintervaller.

– Det var väldigt härjigt, men det löste sig och vi fick springa i alla fall.

Siktar mot VM

I påskhelgen hölls uttagningstävlingar i Rinkeby till världscupen. Då hade hon inte tävlat i sprint på två år. Långfredagen inleddes i moll – hon blev åtta i sprintloppet över 3 440 meter – en minut och två sekunder efter vinnaren. Men golgatavandringen fortsatte inte – hon lyckades återuppstå redan samma dag och vinna knockout-sprinten.

Resultatet räckte för en plats i landslagstruppen som 24-26 april tävlar i världscuppremiären i Locarno, Schweiz. Därefter följer världscuptävlingar i Skara och Lidköping 26-31 maj.

– Jättekul. Jag hoppas kunna bygga upp lite självförtroende framåt. Sätter jag tekniken med kartan kommer det att räcka långt.

Hon har både VM-guld i stafett och VM-silver individuellt sedan tidigare och betonar att hon siktar lika högt när VM i sprint avgörs i Italien i juli.

– Jag vill ta ett steg till. Jag vill vara där uppe och slåss om medaljerna på VM.

Silversmed

Namn: Karolin Ohlsson.

Ålder: 34 år.

Bor: Sickla.

Familj: Sambo och sonen Olle, 11 månader. ”Både min och min sambos farfar hette Olle Ohlsson så då fick han också heta det.”

Klubb: Järla IF.

Yrke: Silversmed och KBT-terapeut.

Smeknamn: Världens snabbaste silversmed. ”Jag vill ju tro det. Jag har inte hör om någon annan som tävlar på den här nivån som är silversmed.”

Meriter i urval: 2 VM-guld, 2 VM-silver, 3 EM-silver, 4 SM-guld.

Aktuell: Tillbaka i världscupen som har premiär i Schweiz 24-26 april.

Källa: Svenska orienteringsförbundet.