I somras vittnade Sollentunabor om att soporna inte hämtades i tid på flera håll.

I början av september gick två sophämtare ut i Mitt i för att berätta om sin syn på vad som orsakat de plötsliga förseningarna.

– Vi får inte längre sluta när vi är klara. Så nu har vi börjat jobba som man ska, enligt arbetsgivarens policy. Vi tar raster som vi ska och vi springer inte, sa sopåkaren Martin Wåglund då.

Deras arbetsgivare Verdis, som sköter sophämtning på uppdrag av Sollentuna Energi & Miljö (Seom), förklarade att betinget tagits bort för att förbättra arbetsmiljön. Enligt Verdis är det inte hållbart att i längden springa och skynda som sophämtarna tidigare har gjort.

Seoms uppmaning

Sophämtningen har börjat fungera bättre igen enligt Seom, men förseningar förekommer fortfarande. På sin hemsida uppmanar man sina kunder att då låta kärlet stå kvar framme tills kärlet töms.

– Då det blir förseningar så sker hämtning inom tidsram, alltså senast dagen efter ordinarie hämtningsdag, säger Pauline Cederblad, kommunikatör på Seom.

Enligt Verdis togs extrapersonal in tidigare i höst för att råda bot på förseningarna, men det behövs inte längre.

– Den senaste tiden har vi inte haft några förseningar enligt de rapporter jag har fått, säger Benny Falkenström, chef för region Mitt på Verdis.

Men konflikten mellan arbetsgivaren och arbetstagarna är fortfarande inte löst.

Fick skriftlig varning

Efter första publiceringen i Mitt i fick Martin Wåglund och den andra sophämtaren Thomas Lagerlund en skriftlig varning för illojalitet.

– Vi tyckte att vi bara gick ut och informerade. Många i Sollentuna undrade ju vad förseningarna berodde på, säger Thomas Lagerlund.

Thomas Lagerlund med den skriftliga varningen han fick av Verdis efter att han pratat med Mitt i Sollentuna.

Thomas Lagerlund med den skriftliga varningen han fick av Verdis efter att han pratat med Mitt i Sollentuna.

Privat

Facket har försökt få Verdis att tänka om angående varningarna, men utan resultat.

– Företaget påstår att det skulle ha skadat dem, men vi håller inte med. Killarna försöker beskriva sin vardag och hur sopsvängen har förändrats i Stockholm, säger Mikael Ladman, ombudsman på Transport Stockholm.

Benny Falkenström förklarar att de som varnats borde ha framfört sina synpunkter internt först. Det hade de inte hävdar han, och därav varningarna.

Enligt Thomas Lagerlund har andra kollegor som arbetar på samma sätt som honom blivit tvångsförflyttade till andra kommuner.

Detta vill Björn Johansson, produktionschef på Verdis i Sollentuna och Upplands Väsby, varken bekräfta eller dementera.

– Jag kan bara säga generellt att vi är en stor depå och vi leder och fördelar personal efter bästa förmåga, säger han.

Thomas Lagerlund håller med om att förseningarna har minskat, men han menar att det beror på att flera ordinarie sophämtare har flyttats och ersatts av nyanställda, timanställda och inhyrd personal som inte vågar annat än att skynda och springa så att de undviker förseningar.

Vad har du och dina kollegor för ansvar för att Sollentunabornas sopor hämtas i tid tycker du?

– Vi har ansvar men nu när vi inte längre får gå hem när vi är klara så jobbar vi enligt praxis, och då hinner man inte.