Kungsholmen

Tusentals ungdomar hade kommit till parken på Kungsholmen torsdagen 30 april för att träffas, festa och i vissa fall skapa oreda.

Filmades av kompisar

Några av besökarna i Rålis var två pojkar, 16 och 17 år, som började tjafsa med varandra vid skejtramperna i parken, under Lilla Västerbron.

Av förundersökningen framgår att det ska ha en funnits en tidigare konflikt där pojkarna och deras bekanta var inblandade.

Tjafset övergick till slagsmål och den 16-årige pojken ska ha slagit 17-åringen flera gånger i huvudet. Skejtrampen syntes inte i polisens kameror i parken, men bråket filmades av flera personer med mobiltelefoner och dessa filmer har använts i utredningen.

La ut på Tiktok

Dagarna efter valborgsfirandet ska pojken som misstänks för misshandel dessutom ha lagt ut en öppen story Tiktok med en bild på den misshandlade pojken. Något som gör att 16-åringen också åtalas för olaga integritetsintrång.

17-åringen misstänks i sin tur för olaga hot eftersom han ska ha sagt att den andra pojken skulle skadas eller dö.

Fick raket i ansiktet

Hela valborgsfirandet i parken präglades av ordningsstörningar. Fyrverkerier sköts till exempel rakt in i folksamlingar. Något som ledde till att en flicka fick en raket i ansiktet och behövde åka ambulans till sjukhus.

Ett 20-tal misshandlar anmäldes också under kvällen då polisen hällde ut 355 liter alkohol och skjutsade 16 berusade ungdomar, mer eller mindre akut, till sjukhus.