Tumba

Tidigare år har föreningar i Botkyrka kunnat hyra lokaler i Tumbascenen till subventionerade priser. Från och med i år höjs priserna för att hyra lokalerna. Vid årsskiftet förlorade Folkets hus-föreningen, Byggnadsföreningen Heijmdal, sitt bidrag på 1,3 miljoner från kommunen. Därför tvingas de höja taxan från 175 kronor till 400 kronor i timmen.

De tvingas också lägga ner kvällsbion och slopa rabatterna för dagsbion. De tvingas också skära ner på personal.

– Vi har fått säga upp två av tre personer, säger Mattias Gökinan (S) ordförande i föreningen.

Föreningen har sedan tidigare ett nyttjanderättsavtal för lokalerna vilket innebär att de får verka i lokalerna gratis och dessutom hyra ut lokalerna till andra föreningar. Det avtalet gäller fortfarande fram till 2030. Dessutom har de haft ett samverkansavtal som nu inte förlängs och därmed förlorar föreningen sitt bidrag.

Enligt kultur- och fritidsnämndens ordförande Robert Aslan (OS) har kommunen valt att inte förlänga samverkansavtalet med föreningen i samband med att flera föreningars avtal ses över.

– Det handlar inte om föreningen, vi misstänker inget brott, mitt parti är medlemmar i den här föreningen, utan det är de här avtalen.

Osunda avtal

Men Mattias Gökinan är kritisk till att det här sker efter så många år.

Det är Botkyrka som skadas

– Vi har funnits här i 50 år utan att få kritik. Vi är en ideell förening som inte går med vinst, men nu händer det här, det är en föreningsfientlig inställning från kommunen, säger Mattias Gökinan.

Mattias Gökinan (S) ordförande i Byggnadsföreningen Heijmdal, Folkets hus-föreningen på Tumbascenen.

Mattias Gökinan (S) ordförande i Byggnadsföreningen Heijmdal, Folkets hus-föreningen på Tumbascenen.

Enligt Robert Aslan motsvarar kommunens kostnad för lokalerna i Tumbascenen, under de 20 åren som Folkets hus har haft det nuvarande nyttjanderättsavtalet, 66 miljoner kronor. Tidigare har kommunen och föreningen haft en liknande uppgörelse kring Segersjö Folkets hus. Där har föreningen också haft gratis hyra, en kostnad som motsvarar 683 000 kronor per år.

– Vi får inte göra så här som kommun. Min och Botkyrkas bästas linje är att det ska vara ordning och reda. Alla föreningar i Botkyrka ska behandlas likvärdigt och ha schyssta villkor, oavsett geografiskt område eller verksamhetsinriktning, säger Robert Aslan.

Botkyrka som skadas

Mattias Gökinan (S) anser att deras avtal sagts upp på grund av osämja i politiken.

2024 splittrade Socialdemokraterna i Botkyrka, då lokala företrädare startade partiet Oberoende S som nu styr tillsammans med Tullingepartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Moderaterna. Han menar att det här är ett sätt att trycka till Socialdemokraterna efter den händelsen.

– Men det är inte Socialdemokrater som skadas, det är Folkets hus, föreningslivet, kulturlivet och demokratin, säger han.

Robert Aslan (OS) håller inte med.

– Detta handlar inte om något ”maktspel” eller om att straffa någon. Det handlar om kommunens ansvar för likabehandling, transparens och en ansvarsfull användning av skattemedel. Som ordförande i kultur- och fritidsnämnden är det mitt uppdrag att säkerställa att alla föreningar i Botkyrka behandlas rättvist och att ingen ges villkor som andra aldrig skulle kunna få.