Östermalm
På torsdagen var det dags för IFK Haninge att ta sig an Djurgården i andra kvalomgången av svenska cupen. På spel stod en plats i gruppspelet nästa år.
Torvalla IP är för litet, så innan sommaren beslutades att matchen skulle spelas på Stadion, trots att IFK Haninge var hemmalag.
Djurgården kom till start med fyra raka segrar i bagaget och en andra plats i allsvenskan medan IFK Haninge ligger för tillfället trea i division 2.
För Djurgårdens herrar var det en välkommen återkomst till tidigare hemmaarenan för första gången sedan matchen mot Järfälla FC i fjol.
IFK Haninges logga syntes på den klassiska Djurgårdsarenan.
Anna Ludvigsson
Haningefavoriten slog till direkt
Lagom till matchstart slutade spöregnet och molnen skingrade sig över den klassiska arenan.
Det blev en något chockartad start för storfavoriten Djurgården när Haninges och Brandbergens egna Pa Dibba gjorde mål redan i den andra minuten. Han har en vana att göra mål i derbyn under sin tid för Hammarby.
Men efter målet blev det desto tuffare för Haningelaget. Man lyckades hålla undan till 29:e minuten när Djurgårdens Max Larsson gjorde 1–1 och i 45 minuten kom även 2–1, denna gång från Djurgårdens 17-åriga nyförvärv Alexander Johansson.
På läktaren var det inte mycket som skvallrade om att Djurgården var bortalag och andra halvlek inleddes med ett avbrott efter ett färgglatt fyrverkeriregn över Stadion.
Men vid varje stånd var det IFK Haninge-loggan som prydde t-shirtarna på dem som flippade burgare, sålde folköl och bryggde kaffe.
Haninge lyckades hålla emot fram till 75:e minuten då Djurgården gjorde 3–1 genom ytterliga en av sina ungdomstalanger, 16-åriga Alexander Andersson.
Ungefär samtidigt hade man även sålt slut på öl.
Resten av matchen blev tuff för Haningelaget, och särskilt målvakt William Björklund som fick jobba hårt när Djurgården tryckte in ytterligare 4 mål innan matchen slutade 7–1.
Det var främst Djurgårdenfans på läktaren.
Anna Ludvigsson
Publikrekord
Dagen efter är det trots resultatet en någorlunda positiv Omar Moggi, sportchef för IFK Haninge, som berättar om kvällen.
– Det var en jättestor happening för vår förening och för kommunen. Vi är nöjda med att ha fått till ett lyckat arrangemang, det är kul att vi kan hålla upp ett sådant event, säger han.
Han tycker de gör en bra match i 40 minuter innan de två straffarna satte stopp.
– Men vi hade sagt att alla skulle få speltid och hade även med spelare från vår egna akademi. Tråkigt resultat men lyckat arrangemang, så kan man summera det.
Efter matchen kom beskedet i högtalarna att IFK Haninge slagit klubbens publikrekord med över 10 893 personer på plats.
Vad innebär det här för er som förening?
– Det har en finansiell uppsida som är betydande för vår förening för att kunna återinvestera i våra barn och unga. Men framförallt hur hela föreningen kom samman och hjälptes åt med arrangemanget.
Nu är det fullt fokus på serien för laget, med sex omgångar kvar.
– Det var det ju även under Djurgårdsmatchen, även om det var roligt. Det är i princip sex finaler, vinner vi dem kan vinna serien och det är vår målsättning.