Bromma/Långholmen
Att dricka vin eller öl och jogga är ett koncept som synts på flera håll på kontinenten – nu tycks även Stockholm ha drabbats av trenden på allvar.
I lördags arrangerades både vinloppet Vingelrundan på Södermalm och öl-loppet Run sip repeat i Bromma.
På det en mil långa vinloppet sprang 2 500 deltagare med ett vinglas i handen.
– Det blev succé! Inspirationen har vi fått från vinmaraton i Bordeaux, men vi har gjort en egen version. En mil känns absolut tillräckligt, säger arrangören Kenneth Gustafsson.
Vingelrundans deltagare gjorde sig redo för en mil på Södermalm.
Vingelrundan i Stockholm 2026.
Fem öl-stopp i Bromma
Samtidigt samlade öl-loppet Run sip repeat i Bromma 80 löpare, vilket var maxgränsen för hur många man kunde låta vara med. Gänget sprang genom stora delar av Bromma och fuktade struparna genom fem öl-stopp på olika lokala krogar.
Samtidigt stöttar vi de lokala krogarna.
– Det är nästan dubbelt så många jämfört med premiären i Hässelby-Vällingby den 22 augusti. Det är otroligt, säger arrangören Jamie Markenbjörk.
Han älskar både att jogga, ta en öl och lära känna nya människor. Run sip repeat hoppas han blir en social återkommande run club för att låta folk umgås och uppleva stadsdelarna på ett nytt sätt.
– Det som gör loppen populära är att du pratar med nytt folk samtidigt som du springer. Du hade förmodligen aldrig träffat dessa människor annars, även om de kanske bor nära.
Några av deltagarna i lördagens "Run sip repeat Bromma" utanför Bistro Bromma.
Run sip repeat Bromma edition
375 kronor kostade det att springa sträckan och då ingick en öl på varje ställe, en pizza och en portion pommes. Det hela avslutades med en trubadurspelning på Bistro Bromma.
– Ambitionen är ett tredje lopp till jul där alla springer i tomteluva eller luciakrona.
Det blir även en ny Vingelrunda den 18 september nästa år.
Professorns varning
Johanna Lanner, professor i fysiologi vid Gymnastik- och idrottshögskolan, höjer dock ett varningens finger för att delta om man har hjärtproblem.
– När vi springer behöver musklerna mer syre, och hjärtat svarar genom att slå snabbare och pumpa ut mer blod. Alkohol kan samtidigt höja pulsen så att hjärtat kan behöva slå ännu snabbare. Den högre pulsen innebär att hjärtmuskeln arbetar mer.
Isabella Portnoff, personlig tränare som skötte uppvärmningen, samt Jamie Markenbjörk under helgens Run sip repeat Bromma.
Run sip repeat Bromma edition
Jamie Markenbjörk menar att man tar hänsyn till riskerna.
– Innan loppet uppmanar vi samtliga att dricka varannan vatten. Detta är ett lopp i lugnt tempo. Tanken är inte att ta ut sig fysiskt, det handlar mer om ett roligt sätt att umgås på.
Run clubs har blivit vanligare
I dag startas så kallade sociala run clubs, löpargrupper för gemenskap, titt som tätt över hela landet.
Fokus är löparglädje och gemenskap snarare än prestation.
Löpning har enligt forskare vid Göteborgs universitet på kort tid växt till en social rörelse.
Källa: Göteborgs universitet