Spånga

Texten har uppdaterats.

Polisen larmades klockan 02.29 natten mot fredag efter uppgifter om att en man fallit från en balkong i Spånga.

Tre män i 35–40-årsåldern greps misstänkta för mordförsök. Enligt polisens misstankar ska de ha kastat ut mannen från en lägenhetsbalkong på andra våningen.

– Alla inblandade män i händelsen är mellan 35 och 40, sade Ola Österling, presstalesperson på polisen, på fredagsmorgonen.

Verkligen inget man väntar sig här.

Vittne såg delar av händelsen

Polisen larmades av en person som befann sig utanför lägenheten.

– Han bevittnade delar av händelsen och upplevde inte att fallet skedde helt naturligt, säger Ola Österling, polisens presstalesperson.

När polisen kom till lägenheten befann sig flera män där. Efter förhör uppstod misstanke om att mannen kastats över balkongräcket. Polisen misstänker att de gripna och den skadade mannen känner varandra.

Polisens tekniker har inlett en kriminalteknisk utredning vid lägenheten.

Männen har anhållits

Mannen hittades livshotande skadad och fördes med ambulans till sjukhus. Vid 20-tiden på fredagen meddelade polisen att mannen avlidit av sina skador. Efter initiala förhör i natt stärktes polisens misstankar om att de tre männen är skyldiga till brott och de har under fredagen anhållits, enligt Ola Österling. Ytterligare förhör har gjorts under dagen, däribland vittnesförhör.

Boende: "Tryggt område generellt"

På fredagsmorgonen var det avspärrat på platsen. En kvinna som bor i närheten berättar att hennes man märkte att något hänt när han gick till jobbet på morgonen.

– Generellt är det tryggt och många barnfamiljer här, detta är verkligen inget man väntar sig, säger hon till Mitt i.

Anhöriga är underrättade om dödsfallet.