Upplands Väsby
För fjärde året i rad har Vilundabadet stängt för medlemmar och allmänhet på julafton. Däremot öppnas dörrarna klockan 9–12 för alla som känner sig ensamma och kanske inte har någonstans att fira jul.
– Det kostar så klart ingenting att komma in och vi har handdukar och badkläder som man kan få låna, säger Niklas Mexter, anläggningschef på Vilundabadet.
Främst mammor med barn
Runt hundra besökare brukar dyka upp, främst mammor med barn mellan 4 och 13 år. Enligt Niklas Mexter även ensamma tonåringar som blir jätteglada när de kan bada gratis och få lite fika och glass.
– Det är väldigt uppskattat, alla är tacksamma och det känns viktigt att vi kan bidra på något sätt, säger han.
Glögg och lussebullar
Alla bassänger är öppna: 25-metersbassängen, bubbelpoolen, familjebadet med rutschbanor och 2 multibassänger med 32 grader i vattnet.
Det bjuds på kaffe, saft, glögg, lussebullar, pepparkakor och glass.
Bad-dagen är ett samarbete mellan Upplands Väsby kommun och Medley, som driver Vilundabadet.
Här blir det gratis julbord
När: Julafton kl. 11–13.
Var: Vilunda församlingshem, Kyrkvägen 9.
Vad: Gratis julbord. Gemenskap, sång och julstämning utlovas också. Det blir även julgudstjänst i Vilunda kyrka kl. 10 och ljuständning kl. 11–13.
Kuriosa: Ordnas för 52:a året.
Arrangör: Hammarby, Fresta och Eds församling, Lions, SPF, PRO, Pingstförsamlingen, Equmeniakyrkan i Upplands Väsby, PRO-Finska och Vänner i Väsby.
Så kan du hjälpa med en julklapp
Giving Wall i Väsby Centrum
Ta en lapp från önskeväggen, köp det som står och lämna in julklappen oinslagen till Lekia. Du kan även lämna in den i receptionen på Vilunda församlingshem på Kyrkvägen 9 kl 10–12 eller 13–15 på vardagar. Julklapparna delas sedan ut till behövande barn. Det går att lämna en gåva fram till 27 december, men helst före julafton. Hammarby församling, Väsby Centrum och föreningen Tryggare Väsby.
Julgåvan
Hammarby församling fixar också presentkort till butiker i Väsby Centrum. Presentkorten delas ut till behövande.
Om du vill bidra med pengar till detta initiativ finns mer information på Svenska Kyrkans hemsida.
Källa: Svenska Kyrkan
Alla är tacksamma och det känns viktigt att vi kan bidra på något sätt.