Södermalm

Efter att larmet gått kunde två män gripas vid Söder Mälarstrand efter en fortare jakt till fots. I polisens anteckningar om ingripandet beskrivs hur de två männen bar tunga väskor och var andfådda när de frihetsberövades.

"Efter en stunds löpning visar det sig att polisen har bättre kondition", skrev polisen på Facebook i april i år, i samband med att brottet inträffade.

Inbrottet skedde på polisens Barnahus, dit barn som utsatts för våld och övergrepp tas för förhör, undersökningar och stöd.

Polisen gjorde bedömningen att risken var minimal att gärningsmännen skulle ha kommit över skyddsvärd information genom Rakelterminalen.

Polisen gjorde bedömningen att risken var minimal att gärningsmännen skulle ha kommit över skyddsvärd information genom Rakelterminalen.

Polisens förundersökning

Känslig teknik

I väskorna hittades flera datorer, mobiltelefoner, en Rakelterminal (som används för polisens interna kommunikation) och utrusning som en polismössa och en polisväst. Polisen hittade även en vinkelslip, skruvmejsel och avbitartång.

Det totala värdet på stöldgodset uppskattades till 40 000 kronor.

Vid dörrar hittades blodiga spår där glas krossats.

Vid dörrar hittades blodiga spår där glas krossats.

Polisens förundersökning

Skar sig på glas

Inne i lokalerna hittades flera blodspår som med hjälp av dna kunde kopplas till männen, från skärsår som verkar uppstått när ytterdörren bröts upp. De glömde även en av sina egna väskor i huset.

I veckan föll domen i tingsrätten. Båda fanns skyldiga till stöld och narkotikabrott.

En av männen fälldes även för ytterligare en stöld och ett stöldförsök i samma hus, som skett vid andra tillfällen. Då ska han från lokaler som tillhör BUP och socialtjänsten kommit över tio datorer till ett värde av sammanlagt 16 500 kronor.

Han dömdes till fyra månaders fängelse. Den andra mannen till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan.

Båda männen nekade till brott.

Bland stöldgodset hittades polisiär klädsel, som den här kepsen.

Bland stöldgodset hittades polisiär klädsel, som den här kepsen.

Polisens förundersökning

Misstänkt inbrott hos polisen – togs på bar gärning

"Att stjäla andras saker är dumt. Att försöka stjäla datorer från polisen är synnerligen dumt".

Så skriver Södermalmspolisen på Facebook efter att ha utsatts för ett inbrott.

Södermalm

Under natten till torsdagen förra veckan utlöstes inbrottslarmet i polisens Barnahus på Södermalm. Lokalen är endast bemannad under dagtid, men poliser var snabbt på plats och ertappade två misstänkta tjuvar.

Man har gjort dålig research.

Enligt polisen försökte de två misstänkta fly, men bärandes på väskor innehållandes ett tiotal datorer hann de inte särskilt långt.

"Efter en stunds löpning visar det sig att polisen har bättre kondition", skriver polisen på Facebook.

Polisen kunde gripa de misstänkta tjuvarna nere på Söder Mälarstrand.

"Dålig research"

Huruvida tjuvarna inte var införstådda med vem de stal från, eller hade synnerligen hög ambitionsnivå, är oklart enligt polisen.

– Man har gjort dålig research om man inte fattat att det är polisens lokal, och om man fattat det borde man ju förstått att den om någon är kameraövervakad och larmad, säger Viktor Adolphson, yttre befäl på Södermalmspolisen.

Inbrottet utreds som grov stöld och grovt olaga intrång.

Polisbil (arkivbild)

Polisbil (arkivbild)

Mostphotos

Bröt sig in hos polisen – togs på bar gärning

Greps efter jakt till fots ✔ "Dålig research"