Upplands-Bro
När Kungshallen stod klar 2020 fick Tibble Kungsängen Bordtennisklubb (TKBTK) helt nya möjligheter. Sedan dess har klubben vuxit – och nu har damlaget tagit klivet upp i Pingisligan, Sveriges högsta serie.
– Det är fantastiskt att vi får elitpingis på högsta nivå i kommunen igen. Nu har vi haft både herrar och damer på högsta nivå, säger Mattias Munter, nyvald styrelseledamot i TKBTK.
Hugo, Per och Lisa lirar.
Niklas Loman
Damlaget gör historisk debut
Den 19 september är det hemmapremiär i Pingisligan för klubbens damlag – första gången någonsin på damsidan.
– Vi var nykomlingar i Superettan och hade inte en tanke på att vi skulle gå direkt upp. Men mot slutet såg vi att det kunde hända, och nu vill vi verkligen använda det här för att marknadsföra tjejerna ännu mer, säger lagledaren Per Rosin.
En bra bild av hur föreningen kan se ut, ung nybliven spelare möter elitspelare som spelat i många år.
Niklas Loman
Få tjejer i svensk pingis – men här finns plats
Bara omkring 9 procent av pingisspelarna i Sverige är tjejer. Även om antalet tjejer ökat, har killarna ökat ännu mer.
Det är fantastiskt att vi får elitpingis på högsta nivå i kommunen igen.
Lisa Tjarks, 24, är en av damlagets spelare. Hon började spela pingis som tioåring i Tyskland och har nu spelat två år i Sverige.
På andra sidan pingisbordet står Hugo Munter, 9. Han har inte spelat pingis lika länge – men spelar utan problem i ett oerhört högt tempo med elitspelare Lisa.
– Jag såg mycket på Truls på tv och tyckte att det såg roligt ut. Tempot är högt och bollen kommer tillbaka direkt – det är det som är kul, säger Hugo Munter.
Förväntningarna inför höstens elitseriedebut på damsidan är höga, men tanken är att bibehålla en bra balans mellan barn- och ungdomssidan och den nya elittillvaron.
Niklas Loman
En klubb för alla – hela livet
TKBTK har idag drygt 140 aktiva medlemmar, från sex till 67 år. Hallen sjuder av liv flera kvällar i veckan, och det är inte ovanligt att både nybörjare, veteraner och elitspelare tränar sida vid sida. Detta av den enkla anledningen att föreningen kan ställa upp många bord i Kungshallen som bjuder en rymliga yta.
– Det är unikt att vi kan ha generationer som möts på det här sättet. En åttaåring kan stå och träna med en elitspelare. Det är en väldigt fin bild av sporten, säger Mattias Munter.
Lisa Tjarks, 24, började spela pingis som tioåring i Tyskland och har nu spelat två år i Sverige.
Niklas Loman
Klubben har inga köer – här finns plats för fler barn och ungdomar, särskilt tjejer.
– Alla är välkomna, oavsett nivå eller bakgrund. Vi försöker alltid vara flera tränare så att de som börjar senare får extra mycket hjälp i början, säger Per Rosin.
Låg tröskel att börja
Hos TKBTK kan man börja spela pingis när som helst under året. Det finns alltid plats, och det går att prova på några gånger innan man bestämmer sig. Just nu är det sommaruppehåll.
Fartfyllt i Kungshallen när Mitt i kommer på besök.
Niklas Loman
– Många tror att man inte kan börja mitt under säsongen, men här kan man det. Vi har träningar fyra dagar i veckan och det är bara att dyka upp, säger Per Rosin.
Klubben vill fortsätta satsa på både elit och bredd. Utmaningen är att klara av elitsatsningen utan att det går ut över barn- och ungdomsverksamheten.
– Vi vill att bredd och elit ska gå hand i hand, säger Mattias Munter.