Upplands Väsby

Det började med en poliskontroll i september förra året. I den bil som en av de två männen, båda i 30-årsåldern, körde hittades 50 gram cannabisharts och 19 000 kronor i kontanter i ett dolt förvaringsutrymme.

Men husrannsakan i förarens bostad i Upplands Väsby gav betydligt mer.

Där hittade polisen runt tio kilo cannabis och cannabisharts – och drygt 100 000 i kontanter.

Skulle säljas

Enligt domen ska en av männen haft narkotikan i syfte att sälja den vid Rotebro handelsplats i Sollentuna och i Upplands Väsby. Nu döms han till tre års fängelse för grovt narkotikabrott.

Den andre mannen bedöms ha förvarat en mindre mängd narkotika i sin bostad och döms till skyddstillsyn för narkotikabrott.

Domstolen beslutade att personbilen, mobiltelefoner, förpackningsmaterial och 122 000 kronor i kontanter skulle förverkas från den man som döms för grovt narkotikabrott.

Båda männen erkänner gärningarna.

Advokat Björn Sandin företräder den man som dömdes till tre års fängelse.

– Min klient har ännu inte tagit ställning till huruvida han kommer att överklaga tingsrättens dom, säger han till Mitt i.