Sätra
Tio ekar i ett grönområde vid Ålgrytevägen har ringbarkats, det vill säga en bred ring av bark har tagits bort runt trädstammen.
Det är oklart vem som ligger bakom sabotaget, men enligt Isak Hjelmskog, parkingenjör i Skärholmen, är syftet med tillvägagångssättet att döda träd genom att förstöra deras transport av vatten och näring.
– Det är helt oacceptabelt och sorgligt att människor skadar träd som är värdefulla för den biologiska mångfalden och står på stadens mark. Det här handlar inte om något litet snitt med en kniv utan man ser att de har använt sig av redskap, säger han.
Ekarna beräknas vara 50 till 100 år gamla. Bredvid dem har även hasselbuskar blivit fällda och olovligen beskurna.
Går det att rädda träden eller kommer de att dö?
– Vi ska försöka hjälpa träden att överleva genom att plasta in skadorna. Det blir som ett plåster och gör att svamsporerna inte kommer in och skapar röta.
Syftet med ringbarkningen är, enligt parkingenjör Isak Hjelmskog, att döda träden.
Privat
Riskerar hundratusentals kronor i skadestånd
Händelsen är polisanmäld av boende i området och rubriceras som skadegörelse. Nu ska även stadsdelsförvaltningen göra en egen polisanmälan.
Det är otroligt höga skadeståndskrav för ett fullvuxet träd.
Att döda träd som man inte äger kan bli dyrt.
– Själva straffet kanske blir en mindre bötessumma men det är otroligt höga skadeståndskrav för ett fullvuxet träd, det kan vara fråga om flera hundratusen kronor, säger Ola Österling, pressansvarig vid polisen.
Han säger att det funnits fall där personer tagit ner träd.
– Man har tänkt att det är värt lite böter, men då har de inte tänkt på att de också får höga skadeståndskrav mot kommunen.
Polisen har i nuläget ingen misstänkt och har lagt ner förundersökningen, men det kan komma att ändras.
– Om det inkommer nya uppgifter så kan man återuppta den igen, så det är inget som gäller för evigt, säger Ola Österling.