Fackförbundet Ledarna ansöker om en stämning vid Arbetsdomstolen. De kräver 1,4 miljoner kronor från Botkyrka kommun till före detta kultur- och fritidsdirektören i Helena Hellström, rapporterar Nyhetsbyrån Sirén.
Att sparka henne var ett grundlöst beslut, enligt fackförbundet.
Beloppet motsvarar 15 månaders avgångsvederlag.
Enligt förbundsjurist Björn Alquist avslutade Botkyrka kommun anställningen utan grund. Mitt i har sökt honom för en kommentar om varför de inte lyckats nå en överenskommelse med Botkyrka kommun.
”Den utredning kommunen låtit genomföra är ordrik men innehåller tyvärr många felaktigheter, sammanblandningar och brister”, skriver han i stämningsansökan.
Använde bidrag till New York-resa
Under 2024 drogs mycket uppmärksamhet till Botkyrka efter att Helena Hellström och två andra chefer avskedades till följd av misstankar om jäv och risk för korruption.
Det var efter att en studieresa anordnats till New York med statsbidrag som skulle gå till att bekämpa gängkriminalitet. Socialstyrelsen ställde sedan krav på återbetalning av 9,6 miljoner av totalt 17 miljoner som Botkyrka kommun hade fått i bidragspengar.
En extern granskning slog fast att de inte haft någon brottslig agenda när de använt pengarna. Men att de rundat lagar och reglementen.
Sparkad chef: "Helt fel bild"
Helena Hellström talade ut i Mitt i Botkyrka om att det hade varit en tuff tid för henne.
Hon arbetar i dag som bibliotekschef i Eskilstuna. Hon menar att Botkyrka kommun brutit mot hennes anställningsavtal. De har sedan förhandlat om ett avgångsvederlag.
– De har gett ett bud som inte håller sig till avtalet. Det är sorgligt att behöva dra det så här långt som till Arbetsdomstolen, säger hon.
Själv var hon inte med på resan.
– Det var en studieresa för att vi hade fått in mycket pengar. Det var fullt motiverat att göra den, enligt mig. Sedan tyckte arbetsgivaren något annat. Min chef var med och attesterade delar av studieresan. Vi har arbetsrättsliga regler, och de ska Botkyrka kommun även förhålla sig till.
Mitt i Botkyrka har sökt tf kommundirektör Charlotte Lagerkvist.
– Vi kommenterar inte under pågående process, meddelar pressavdelningen på Botkyrka kommun.