Tidigare KD-ledamoten Aday Bethkinne startar ett nytt parti: Kristna familjepartiet.
”Vi är stolta över att man i vårt parti inte behöver oroa sig för att behöva kompromissa sina värderingar och det man tror på. Vi är ett parti av folket och för folket” skriver han på sociala medier och att de håller på att bygga en partiorganisation.
Kritiserades efter hån mot Pride
Tidigare i augusti uppmärksammades ett inlägg på X där Aday Bethkinne, då medlem i Kristdemokraterna, hånade Stockholm Pride som ”förvirringens tåg”. Något som kritiserades av partikollegor och kommunstyrelsens ordförande, Stina Lundgren (M), i Botkyrka.
Han lämnade sedan KD men stannade i kommunfullmäktige som politisk vilde.
Enligt Stefan Dayne ingår de förtroendevalda ett kontrakt om att lämna sina uppdrag om de utesluts från partiet.
– Vi tycker det är tråkigt att han stannar kvar som vilde, sa han då i augusti.
Näst mest personröstad
Aday Bethkinne meddelar att Kristna familjepartiet ska ställa upp i kommunvalet 2026 i Botkyrka.
Bethkinne har en stor väljarbas i Norra Botkyrka och valet 2022 fick han 842 personröster – en fjärdedel av Kristdemokraternas röster i Botkyrka. Det var också näst flest personkryss efter Ebba Östlin (S) som lämnade politiken i Botkyrka efter splittringen inom S, 2023.
Notering: I en tidigare version stod det felaktigt att Bethkinne uteslöts ur KD.