När höstterminen drog igång i veckan så gjorde den det för eleverna från Ekebyhovsskolan och den anpassade grundskolan i deras helt nya skola.

– Eleverna är i extras och tycker det är jättespännande. Vi tar med oss en identitet om vilka vi är till den här helt nya byggnaden. Det är så roligt att se eleverna utforska den och ta den i besiktning, säger rektor Henric Löf.

Skolan har plats för 900 elever.

Skolan har plats för 900 elever.

Linda Blanckert

Skolan ligger mellan Bryggavägen och Björkuddsvägen. Det har varit en utmaning att kila in skolan här, med flera skyddade naturområden precis runt knuten och en siktlinje mot Ekebyhovsdalen som inte får blockeras.

Kulturlandskap

Det är också denna miljö som bidrar till skolans värde, menar rektor Henric Löf.

– Det är jättestora fönster och vi ser ut över dalen och det kulturlandskapet. Vi är placerade mitt i Ekerös historiska kulturbygd, säger han. 

– Det är nästan obeskrivligt vackert. Många som har varit här säger att detta måste vara en av Sveriges vackraste skolor och absolut en av de vackraste belägna.

Plats för 900 elever

Det var 537 elever som startade terminen den här hösten, men skolan är byggd för att rymma upp till 900 elever, från förskoleklass till årskurs sex. Varje årskurs har varsin del av skolan och den anpassade grundskolan har även en egen entré och egen del av skolgården.

Intill skolan finns en idrottshall med ett rörelserum som fungerar som danssal.