Danderyd

Inför förra valrörelsen lovade Moderaterna att rusta upp de 76 nedgångna seniorradhusen i Enebyberg som kommunen äger. Det handlar om samma radhus där kommunen fram tills nyligen tyckte att de boende som är minst 80 år gamla skulle klippa sina egna gräsmattor.

De har underlåtit att renovera.

Inför stundande valrörelse tvärvänder de, tillsammans med sina majoritetskollegor i Liberalerna och Kristdemokraterna. Nu vill i stället sälja ut bostäderna till en Blomsterfonden som driver flera äldreboenden i Danderyd, genom att upplåta tomträtten till dem i ett så kallat intentionsavtal.

Vill få till "attraktiva" bostäder

Avtalet handlar om att kommunen tillsammans med Blomsterfonden ska hitta vägar för en långsiktigt hållbar lösning för att få till "attraktiva, trygga och välskötta" seniorbostäder, enligt ett gemensamt pressutskick från de tre partierna. De skriver också att nuvarande hyresgäster ska känna trygghet.

Kommunstyrelseordförande Johanna Hornberger (M) vill under fredagen inte ställa upp på en intervju, utan hänvisar till nästkommande måndag. I stället säger följande i ett skriftligt uttalande.

– För oss är det viktigt att säkerställa att seniorradhusen i Enebyberg även framöver kan erbjuda trygga och attraktiva bostäder för äldre. Vi är mycket glada över detta första steg mot ökat samarbete med Blomsterfonden. Blomsterfonden har lång erfarenhet av att skapa goda boendemiljöer för äldre, och vi ser fram emot det fortsatta arbetet.

Johanna Hornberger (M) är ordförande i kommunstyrelsen i Danderyd.

Johanna Hornberger (M) är ordförande i kommunstyrelsen i Danderyd.

Stefan Källstigen

Tas upp i höst

Förslaget har rört upp starka känslor i den politiska oppositionen.

– Vi tycker inte att man ska överlåta dem till en extern part som det förslås här. Vi vill att kommunen behåller, renoverar och driftar de här radhusen för det finns pengar i skattekollektivet – det har vår budget visat år efter år. Det är skandal, enligt mig, säger Kristin Eriksson (C), oppositionsråd i Danderyds kommun.

Danderyds kommun har tittat på frågan, och landat i att det inte är ekonomiskt försvarbart att genomföra de renoveringar som behövs av radhusen. Det gäller basala renoveringar, sådant som de inte kan ta ut i form av hyreshöjningar från de boende.

Ur den aspekten, kan inte det här vara en bra lösning?

– De har underlåtit att renovera under en lång tid och byggt upp en stor renoveringsskuld. Till slut måste man ta ansvar den och under inga omständigheter skänka bort husen som man gör här om man ingår det här avtalet, säger Kristin Eriksson.

Hur mycket intentionsavtalet omfattar är ännu oklart.

Beslut om radhusens ägarförhållanden kommer behandlas på nästkommande kommunstyrelsemöte – ett extrainsatt sådant. Det är inplanerat till 17 augusti.