Kungsholmen
"Ni borde ta upp hissen vid Fleminggatan 16. Ner till ICA, Apoteket och Systemet. Den fungerar nästan aldrig sen sex månader tillbaka. Inga i rullstol eller gamla kan ta sig ner".
Det är mycket beklagligt att hissarna återkommande har problem.
Så skrev en läsare till Mitt i Kungsholmen tidigare i år. Det låga huset där bland annat Systembolaget och Ica ligger förvaltas av Newsec. Bolaget bekräftar problemen.
– Det är mycket beklagligt att hissarna återkommande har problem, inte minst för personer som är beroende av god tillgänglighet, skriver Newsecs kommunikationschef Elin Edelström.
Reservdelar utomlands
Den aktuella hissen är bara 5-6 år gammal och är enligt Newsec en speciallösning eftersom utrymmet inte ger möjlighet till en standardhiss. När hissen går sönder behöver vissa reservdelar beställas från utlandet, vilket kan förlänga reparationstiden. Hissen används också frekvent, vilket bidrar till slitaget, menar fastighetsförvaltaren.
– Vi har löpande reparerat hissen och genomfört åtgärder som vi bedömt skulle ge en mer långsiktig lösning. Tyvärr har resultatet inte blivit tillräckligt bra och problemen har fortsatt. Vi är inte nöjda med situationen och beklagar den påverkan det får för våra verksamheter och besökare.
Vad gör ni nu för att hissen ska fungera bättre?
– Vi utreder nu en större ombyggnation eller ett utbyte av hissen för att hitta en långsiktig lösning. Utredningen fortsätter under hösten och därefter följer en mer omfattande process beroende på vilken lösning vi väljer. När arbetet går in i nästa fas kommer vi att informera tydligt om vad som sker och hur det påverkar besökare och verksamheter, skriver Elin Edelström.