Terminen lider mot sitt slut för både föreningsliv och skolor med allt vad det innebär kring avslutningsaktiviteter och julshower. Så även för Kulturskolan i Sigtuna men här ligger fokus på något större än en julavslutning. De firar 70 år nästa år.

– Vi har funnits sedan 1956 i Sigtuna, Torsten Englund startade Kulturskolan då för 70 år sedan. Vi kommer ha en jubileumsföreställning på Kulturum tisdagen den tredje februari nästa år. Dagen efter kör vi den för skolklasser i kommunen, säger Beata Alving som är Kulturskolechef i Sigtuna kommun.

Inför jubileet jobbar Kulturskolan med flera saker runt showen och uppsättning.

– Vi har sagt att denna gång ska det vara fokus på eleverna. När vi firade 60 år hade vi absolut elever med men en mindre grupp och de som var lite äldre och då var lärarna också med på scenen. Nu landade vi i att vi vill att eleverna ska vara på scenen och framföra den här jubileumsföreställningen, säger Beata Alving.

Kulturskolan ligger vid biblioteket i Märsta centrum.

Kulturskolan ligger vid biblioteket i Märsta centrum.

Jens Kassnert

Fler deltagare

Under detta år har fler elever än tidigare skrivit in sig på Kulturskolans kurser. De gör avstämningar vid sportlov och höstlov varje år. Vid sportlovet i år var där 933 deltagare och nu vid höstlovet hade antalet ökat med drygt 100 deltagare till 1036.

– Vi ser en ökning från sportlov till höstlov och det är såklart jättekul. Vi vill att så många som möjligt ska gå hos oss såklart, säger Beata Alving och skrattar.

Efter höstlovet halverade Kulturskolan priserna på samtliga av terminens kurser. Dessutom går det att använda Fritidskortet för betalning av kurserna.

– Vi har absolut sålt fler platser efter höstlovet och jag har exempel på vårdnadshavare som tack vare att man kan använda Fritidskortet kunde boka platser som de inte haft råd med annars, säger hon.

Beata Alving ser fram emot 70-årsjubileet för Kulturskolan.

Beata Alving ser fram emot 70-årsjubileet för Kulturskolan.

Jens Kassnert

Vecka 12

Varje år har Kulturskolan i Sigtuna flera projekt som involverar skolorna runt om i kommunen och även öppna verksamheter i exempelvis Mötesplatsen i Valsta.

Ett av de årliga showerna som arrangeras är vecka 12-föreställningarna. Varje vår kommer eleverna från kommunens alla förskoleklasser och årskurs 1 och 2 varsin dag till Kulturumteatern för att tillsammans med kulturskolans lärare sjunga sånger de övat på med sin klass.

– Det brukar vara oerhört populärt bland barnen och bli riktigt roliga shower när klasserna samlas tillsammans, säger Beata Alving.