Alecta Fastigheter ska bygga om sitt hus vid Fridhemsplan som i folkmun brukar kallas Åhlénshuset. Det ska få tre nya våningar och renoveras under två år för att göra plats för hotell, kontor, krog och handel.
De flesta hyresgästerna har redan fått lämna huset eftersom fastigheten inte kan byggas om med verksamheterna igång. Men Åhléns har stannat kvar och vad som ska hända med varuhuset har varit oklart.
Kommer tillbaka
Nu är till slut förhandlingarna med hyresvärden klara och ett nytt långt avtal har tecknats. Det innebär att Åhléns Fridhemsplan kommer tillbaka i april 2026, på en yta om 2553 kvadratmeter, efter den stora renoveringen.
– Jag tror verkligen på fysisk handel och är därför mycket glad över att framtiden är säkrad för vårt Åhlénsvaruhus på Fridhemsplan, säger Ayad Al-Saffar, vd för Åhléns i ett pressmeddelande.
Ayad Al-Saffar, ägare och vd Åhléns
Pressbild
– Nu ser vi fram emot att erbjuda en fantastisk shoppingupplevelse i en modern lokal.
I mindre lokal från fredag
Åhléns Fridhemsplan kommer dessutom att finnas kvar i en befintlig mindre lokal, med entré från Sankt Eriksgatan, under renoveringen. Den mindre lokalen, som är 700 kvadratmeter stor, öppnar nu på fredag och det stora varuhuset stänger redan på söndag.
Nuvarande Åhléns är 2 000 kvadratmeter, så den butik som öppnar 2026 kommer alltså vara drygt 500 kvadratmeter större än i dag.
– Vi är väldigt glada att Åhléns tillsammans med oss vill vara del av det nya Fridhemsplan, säger Markus Hultquist, kund- och fastighetschef på Alecta Fastigheter.