Läggs Bromma flygplats ned väntas många i västerort slippa mer avgaser singlandes ner över hem och trädgård. Men i Vinsta väcker nu de så kallade ventilationstornen för Förbifart Stockholms tunnlar reaktioner, enligt Vinstabor Mitt i varit i kontakt med.
Totalt byggs fem torn
Vid Vinsta industriområdes norra utkanter, intill de så kallade Gula kvarteren där Skattegårdsvägens bostadsbebyggelse börjar krävs ett 20 meter högt torn.
Ett ventilationstorn till Norra länken.
Creative Commons
En bit bort krävs ett 10 meter högt torn.
Totalt bygger Trafikverket fem ventilationstorn i Vinsta – tre för frånluft, två för tilluft – och alla ska uppföras i år.
Ska tillse ventilation
Kvävedioxidhalterna inne i tunnlarna måste hållas nere, annars kan avgaserna från tunnelmynningarna överskrida en nivå som kan göra dem direkt hälsovådliga för området.
Ett av ventilationstornen som fått bygglov och nu börjar byggas.
Privat
Trafikverket har bland annat nyligen fått bygglov för ett frånluftstorn som ska tillse ventilation i en del av tunneln, ett annat torn är under ansökan.
I handlingarna kring tornet man fått bygglov för framgår att ingen underrättelse från Trafikverket görs till sakägare i området, inte heller görs någon kungörelse i ortstidningar, eftersom åtgärden bedöms vara planenlig.
Kommer spädas ut i atmosfären
Enligt kommunikatören Cecilia Lindqvist kommer det aktuella frånluftstornet ventilera ut tunnelluften högt upp i atmosfären med hjälp av kraftfulla fläktar.
Tidigare bild på hur ett av ventilationstornen tar form.
Per-Pke Andersson
– Där kommer tunnelluften spädas ut. Tornet bidrar till att miljökvalitetsnormerna uppfylls, alla beräkningar visar på att effekten på närmiljön blir försumbar, säger hon.
Enligt Cecilia Lindqvist har Trafikverket gjort flera utredningar och beräkningar för att säkerställa att man följer miljökraven.
Ska bara ge marginell påverka
– Placeringen av tornen utreddes under planeringsarbetet och har samråtts med de närboende och övriga intressenter. Vi har såklart förhoppningen om att tornens bygglov nu beviljas, säger hon.
Luften från tunnlarna ska alltså bara ge en marginell påverkan på luftkvaliteten i tornens närområde i Vinsta, enligt Trafikverket. Utan ventilation däremot överskrids miljökvalitetsnormen för kvävedioxid utanför tunnelmynningarna.
Förbifartens Vinsta-tunnlar just nu.
Trafikverket
Oklart hur tornen kommer se ut
Anna Eriksson, enhetschef på stadsbyggnadskontorets bygglovsavdelning:
– Frånluftstornet som nu fått bygglov har vi bedömt som planenligt utifrån den gällande detaljplanen och vår bedömning har varit att bygglov kan medges. Tornet har planerats under hela planens genomförandetid.
Slutgiltiga gestaltningarna av tornen kommer det beslutas om först senare, när Trafikverkets och Stockholm stads gestaltningsprogram blir klart.