Den misstänkta mannen, som bor i Tyresö, har suttit häktad sedan december för finansiering av terrorism, grovt brott.

Enligt Säkerhetspolisen har hans avsikt varit att via bland annat Tiktok och med hjälp av kryptovaluta samla in pengar till Islamiska statens verksamhet.

Den misstänkta brottsligheten har begåtts i Sverige från juli 2022 till mars 2024.

Greps i december

Mannen greps på Arlanda i december 2024.

Åklagaren åberopar bland annat chattutdrag, bilder och filmmaterial som bevis.

Enligt åtalet sympatiserar mannen, som är i 25-årsåldern, med Islamiska statens ideologi och har tagit del av och delat med sig av ideologisk propaganda och våldsbejakande propaganda från IS. Mannen ska ha uttryckt en vilja att ansluta sig till Islamiska staten.

Kopplingar till dömd Tyresöbo

Mannen kan på flera sätt kopplas till personer som är ansluta till Islamiska staten, enligt åtalet, bland annat en Tyresöbo som tidigare i år dömdes för deltagande i terroristorganisation. Mannen kan också kopplas till den källarlokal i Tyresö som Säkerhetspolisen och nationella insatsstyrkan förra året slog till mot, enligt stämningsansökan.

Tyresöbon ska enligt åtalet ha haft kontakt med en person som företräder Islamska staten och som till exempel gett honom instruktioner kring överföring av pengar och administrerat och tillhandahållit konton åt Tyresöbon. Tyresöbon ska till exempel ha samlat in och tagit emot pengar via Swish och TikTok och fört dem vidare. Det handlar om svenska kronor, amerikanska dollar och kryptovaluta.

Från Tyresöbons konton har det skickats cirka 600 000 kronor som Säkerhetspolisen misstänker handlar om terroristfinansering, enligt förundersökningsprotokollet.

Åklagaren anser att brottet är grovt eftersom gärningarna har varit av särskilt allvarlig art och ”ingått som ett led i en verksamhet som bedrivits i större omfattning och har avsett betydande värde”.

Förnekat brott i förhör

Mannens advokat vill inte kommentera åtalet.

Tyresöbon har i förhör med polisen förnekat brott.

– Jag har inte vetat att de här är kopplade till någon terroristorganisation, som sagt hade jag vetat det hade jag inte varit involverad över huvud taget, har han sagt i våras i förhör.

Han menar att hela hans avsikt varit att hjälpa kvinnor i nöd i humanitärt syfte.

– Det har varit hela min avsikt fram till nu. Fortfarande jag vet inte vem som har hand om de här kontona det jag har fått höra är att vill du hjälpa till skicka hit.

Det finns ännu inget datum satt för rättegång.