Moderaterna har anmält det politiska styret i staden till DO (Diskrimineringsombudsmannen) för ålderism. Detta efter att de som bor på seniorboendet Väduren på Roslagsgatan inte längre får dricka medhavd likör till kaffet under sin torsdagsfika, arrangerad av staden.

Lokalen hyrs av stadsdelen på dagarna. Karina Karlström, kommunikatör för Norra innerstadens stadsdelsnämnd, säger att de ska erbjuda trygga och trevliga mötesplatser, och att uppdraget är att arbeta hälsofrämjande.

– Det ska fungera för alla som besöker oss, och där bedömer vi att vi måste vara försiktiga med alkohol, säger hon i en tidigare intervju med Mitt i.

Hon poängterar att de som hyr lägenhet i seniorboendet får dricka vad de vill till sitt kaffe, och att det enbart är inom den öppna träffpunktens verksamhet som de undanber alkohol som är medtagen.

”När verksamheten inte är öppen så kan boende ta med egen dryck, det gäller dessutom alltid i de boendes andra trivsamma gemensamhetslokaler”, skriver hon i ett mejl till Mitt i.

”Skulle kunna lösa i morgon”

Oppositionsborgarrådet Andréa Hedin (M) är den som har lämnat in anmälan.

– Jag blir oerhört provocerad. I grunden handlar det om friska, myndiga seniorer som vissa politiker anser sig kunna bestämma över, bara för att de är äldre, säger hon.

Stadsdelsförvaltningen hänvisar till alkohollagstiftningen, och menar att det krävs serveringstillstånd på öppna träffpunkter.

Andréa Hedin menar dock att staden skulle kunna revidera sina föreskrifter för bruk av medhavd alkohol, och att kommunen söker alkoholtillstånd hos sig själva.

– Det här skulle man kunna lösa i morgon.

Tagit fram underlag

Robert Mjörnberg (V), ordförande i äldrenämnden, tycker också att de äldre ska få ta ett glas vin eller en likör på träffpunkterna, men att det inte har något att göra med stadens föreskrifter.

Robert Mjörnberg (V), ordförande i äldrenämnden.

Robert Mjörnberg (V), ordförande i äldrenämnden.

Björn Dalin

– Det är alkohollagstiftningen som skapar utmaningarna i det här. Om Andréa verkligen vill underlätta så måste frågan tas med hennes kollegor i regeringen.

Det har nu tagits fram ett underlag till stadsdelarna, som ska underlätta för dem att söka tillfälliga alkoholtillstånd för slutna sällskap. Det ska kunna användas på de öppna träffpunkterna för äldre.

– Jag vet att det har gjorts på Södermalm, det är den vägen vi vill att alla stadsdelar ska gå. Vi vill också att våra äldre ska få den här guldkanten, säger Robert Mjörnberg.