Den prisbelönta bilden är en del av Sonja Hesslows konstnärliga arbete med surrealistiska och minimalistiska fotomontage. Konstverket föreställer en flicka som vilar i ett blomblad – en bild som betyder extra mycket för Sonja, eftersom flickan är hennes egen dotter.
– Jag fotar alla delar själv och sätter ihop dem i datorn. Kameran använder jag mest för att samla in material. Det är i för- och efterarbetet som det kreativa händer.
Sonja Hesslow prisades med guld för sin bild Mother Nature.
Sonja Hesslow
Sonja blev färdig fotograf 2015 efter 4,5 års studier i Danmark. Sedan dess har vägen mot att leva på sin konst varit både utmanande och givande.
– Det är väldigt svårt att vara konstnär. Första åren var tuffa, jag fick jobba extra på förskola och som personlig assistent för att få ihop det. Men de senaste fem åren har jag kört helt på mitt eget.
Dottern – stolt modell och medskapare
Bilden Mother Nature togs redan för tre år sedan, när Sonjas dottern var fem år.
– Hon tycker att det är hon som har vunnit priset, eftersom det är hon som är på bilden. “Du hade inte kunnat göra den här bilden utan mig”, säger hon. Och det har hon ju rätt i!
Sonja berättar att dottern är mycket stolt över bilden, och att de har planer på nya gemensamma projekt.
Sonja ser fram emot att skapa nya projekt tillsammans med sin dotter.
Sonja Hesslow
Blicken mot framtiden
Sonja har nyligen flyttat in i en ny studio på Södermalm efter flera år i Västberga. Hon samarbetar för tillfället med 15 olika gallerister, men drömmer om en egen utställning på Fotografiska Stockholm.
– Jag ser mig mer som konstnär än fotograf. Jag vill skapa bilder som folk drömmer sig bort i. Skapa världar som inte finns, men som känns verkliga.
Dagen innan Sonja tog emot guldet sa hon till sig själv att hon aldrig mer skulle tävla i foto. Tre dagar senare skickade hon in ett bidrag till en tävling i USA.
– Innan SM var jag ett nervvrak. Jag tycker att det är väldigt kul att tävla, men det är också krävande rent känslomässigt. Vi får se om det blir fler SM i framtiden.