När chansen kom slog han till. Men riktigt vad som väntade den första våren och sommaren med nya Strandcompaniet vid Fågelöudde visste inte Guhran Demirkiran.

I vintras tecknade han ett ett avtal om att ta över grill­kiosken. Nu kan han konstatera att det blev en lyckad första sommar.

– En fantastisk upplevelse! Jag och min familj har drivit restaurang tidigare, men en strandkiosk är en annorlunda grej.

Med undantag för några enstaka dagar med riktigt dåligt väder har det varit öppet varje dag.

– Vi har fått mycket positiv feedback, och är supernöjda. Det enda vi saknade var tio, tolv extra soliga dagar. Då hade vi uppnått vårt mål till hundra procent.

Guhran Demirkiran har drivit Strandcompaniet vid Fågelöudde i sommar.

Guhran Demirkiran har drivit Strandcompaniet vid Fågelöudde i sommar.

Privat

Han hade med sig familjen in i projektet.

– Alla mina barn har varit med och jobbat. Min tioåring har testat att stå i kassan, vilket hon tyckte var fantastiskt kul. Vi blev ett jättebra team, även med den extrapersonal som hoppade in. Vi hade roligt hela säsongen!

Familjeprojekt

Matmässigt tycker Guhran Demirkiran att de i stort träffade rätt.

– Milkshake och smoothie har vi sålt enormt mycket av, det hade vi inte räknat med. Däremot var det annat som inte sålde i den omfattning som vi hade trott. Vi tog bort köttbullar, som jag trodde skulle gå jättebra. Tomatsoppan funkade inte heller, men hamburgare har varit en superhit.

Det blev många fina dagar på Fågelöudde den här sommaren.

Det blev många fina dagar på Fågelöudde den här sommaren.

Alex Johansson

Innan säsongen är över väntar ytterligare några helger då de har öppet. Sista helgen blir i samband med Lidingöloppet 26–28 september.

Redan nu lovar Guhran Demirkiran att han är tillbaka nästa sommar.

– Det är inget snack, det här är något som vi älskar.