Sollentuna
Det var när kommunen la ner sin gratis gymnastik för pensionärer som ett gäng eldsjälar drog igång Sollentuna Seniorgymnastik, SSG, i stället.
– Det var jag och fyra driftiga pensionärer. I dag har vi 20 pass i veckan, från Helenelund till Rotebro. Det är allt från lättare till lite tuffare pass – stolsgympa, yoga, qigong, dans och vattengymnastik bland annat, säger Anette Fällström, verksamhetsledare i SSG sedan starten.
Nu har vi strax över 300 medlemmar.
Som mest var SSG uppe i över 450 medlemmar, men det var innan corona.
– Det har varit en resa att ta oss tillbaka efter pandemin. Nu har vi strax över 300 medlemmar, säger Anette Fällström.
"Ett uppskattat jobb"
Alla är välkomna att vara med på 10-årsfirandet som äger rum i Edsbergsparken, bredvid slottet, klockan 14.00–16.30 den 23 augusti.
Det blir tipspromenad, uppvisning av Sollentunagymnasterna, lotteri, allsång och tal av kultur- och fritidsnämndens ordförande Thomas Nyman (KD), bland annat.
– Jag känner att vi som driver SSG gör ett uppskattat jobb, och jag gillar att se så många seniorer trivas i den träning och fina gemenskapen som vi har i föreningen, säger Anette Fällström.